VIDEO. Papeau a spart în sfârșit gheața. Gol superb marcat de francez în fața fanilor giuleșteni

Gabriel-Alexandru Ioniță 28.09.2022, 21:59

Jayson Papeau a marcat primul său gol pentru Rapid în meciul cu CS Afumați din play-off-ul Cupei României. Fotbalistul francez a finalizat elegant, cu exteriorul piciorului, din marginea careului de 16 metri, după o fază colectivă superbă reușită de jucătorii ofensivi ai lui Adrian Mutu.

Papeau a marcat un gol superb pentru Rapid. Și de data aceasta nu a mai fost anulat

Jayson Papeau este unul dintre favoriții fanilor Rapidului din această echipă. El a impresionat încă de la primele meciuri cu tehnica sa foarte bună. Lipsea doar golul, motiv pentru care fotbalistul de 26 de ani a fost puțin mustrat de către suporteri.

El reușise să facă acest lucru în meciul cu CS Mioveni din Giulești, disputat înainte de pauza competițională prilejuită de meciurile echipelor naționale. Atunci, Papeau a marcat un gol superb, cu un șut din marginea careului de 16 metri. Reușita sa din minutul 8 a fost însă anulată din cauza unei poziții de offside în care se afla unul dintre coechipierii săi. Arbitrii au considerat atunci că respectivul l-a încurcat pe portar și au anulat golul. Acum nu s-a mai întâmplat însă acest lucru, iar Papeau își trece în sfârșit în CV primul gol la Rapid.

Golul marcat de Papeau în minutul 14 al meciului din Giulești, la care cei de la Afumați a fost considerați gazde, a dus scorul la 2-0 pentru echipa antrenată de Adrian Mutu. Anterior, Luckassen deschisese scorul în minutul 8, după ce a deviat un șut trimis de Albu din afara careului.

Echipele de start la CS Afumați – Rapid:

CS Afumați: Obretin – Ciucur, Robicek, M. Leca, A. Oprea – Zaina, Șt. Stîngă – Beșleagă, Băciuț, Iamandache – Cocoș
Rezerve: Chioveanu, Buliga, Vl. Tudorache, Bg. Matei, Ad. Neacșu, Rz. Avram, T. Nicolae, I. Ionică, S. Alexe
Antrenor: Vasile Neagu

Rapid: Drăghia – Cl. Belu, Dr. Grigore, P. Iacob, Fl. Ștefan – A. Ciobanu, Al. Albu, Emmers – Pănoiu, Luckassen, Papeau
Rezerve: Sandu, Crepulja, Ignat, Costache, Jr. Morais, Dussaut, Despa, Onea, Dugandzic
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Rapid – Giulești
Arbitru: Claudiu Marcu / Asistenți: Erchian Ionus, Marian Carson