Mesajul amenințător primit de Lionel Messi din partea mafiei argentiniene nu rămâne fără ecou. Președintele țării a lansat acuzații dure la adresa autorităților din orașul în care starul lui PSG a făcut primii pași în fotbal.
Doi indivizi pe motociclete au vandalizat zilele trecute, cu focuri de armă, supermarketul pe care socrii lui Messi îl dețin pe strada Lavalle din Rosario, demarând apoi în trombă. În urma lor au fost găsite 14 gloanțe și un bilet adresat fotbalistului: „Messi, te așteptăm. Javkin (n.r.Pablo Javkin, primarul orașului) e și el un ‘narco’ (n.r. traficant de droguri), nu te va putea apăra”.
Chestionat pe marginea acestui subiect, președintele Argentinei, Alberto Fernandez, a vorbit despre corupția din provincia Santa Fe și chiar a afirmat răspicat că oamenii legii au tendința de a proteja infractorii, în loc să-i pedepsească pentru faptele lor.
„Nu este un lucru minor faptul că amenințarea a avut loc la supermarketul socrilor săi. Am putea face o mie de speculații cu privire la motiv și nu știu cât de mult are legătură traficul de droguri cu cele întâmplate, dar asta nu contează, traficul de droguri există și trebuie contracarat. Crima organizată și cei de la putere merg mână în mână, iar în Santa Fe acest lucru se petrece de zeci de ani încoace.
Când am vorbit cu Pablo Javkin, le-am spus că sunt dispus să îi ajut cu orice, dar e foarte dificil să lucrezi cu polițiștii din Santa Fe, atât timp cât ei susțin că ce s-a întâmplat a avut legătură cu crima organizată. Trebuie să ne mobilizăm pentru a combate traficul de droguri. Vreau să mă asigur că, atunci când începem ancheta, poliția din Santa Fe nu își va da seama pe cine vom vâna.
Trebuie să facem altceva decât ce s-a făcut până acum. Facem deja destule, dar evident, trebuie mai mult. Problema violenței și crimei organizate este foarte serioasă”, a declarat șeful statului, citat de lanacion.com.
Chiar dacă a fost amenințat de mafia italiană, Lionel Messi nu-și dorește ca nefericitul incident să provoace o ruptură definitivă de orașul în care s-a născut și s-a format ca fotbalist, până să fie remarcat de Barcelona.
Publicația El Dia notează că starul lui PSG va continua să meargă în fiecare an în Rosario, locul în care obișnuiește să-și petreacă și sărbătorile. „Am vorbit cu băiatul și mi-a spus să rămân calm”, a transmis și tatăl său, Jorge Messi.