Primul penalty din istorie acordat de VAR în România! Alexandru Albu le-a distrus bucuria fanilor Rapidului, în derby-ul cu CFR Cluj

Robert Zanfir / 16.07.2022, 23:53

Alexandru Albu (26 de ani) a ratat primul penalty acordat de sistemul VAR în România. Mijlocașul Rapidului a șutat slab de la 11 metri, iar Cristi Bălgrădean a parat lovitura. Ovidiu Hațegan a făcut parte din echipa de video-arbitraj a derby-ului dintre CFR Cluj și Rapid.

Programul infernal al Rapidului în startul sezonului a devenit și mai greu după seria incredibilă de accidentări din prima repriză a derby-ului cu CFR Cluj. Vojtus, Claudiu Belu și Romario Moise au fost schimbați din cauza problemelor medicale. Tot în prima repriză, Yuri a dat lovitura pentru CFR Cluj și a adus prima victorie a sezonului pentru Dan Petrescu.

Totuși, meciul se putea termina iar prost pentru Dan Petrescu. Un ultim atac al giuleștenilor a adus mingea în careul lui Cristi Bălgrădean. Alex Ioniță a centrat dinspre colțul careului, iar mingea a lovit mâna lui Ovidiu Hoban, abia introdus pe teren.

După ce a fost sesizat din camera VAR, Sebastian Colțescu a întrerupt partida și a mers să vadă reluarea fazei. După câteva minute bune, acesta a indicat penalty pentru Rapid, spre bucuria fanilor giuleșteni.

Alexandru Albu a fost cel ales pentru executarea primului penalty dictat cu sistemul VAR în România. Mijlocașul a șutat slab, iar Cristi Bălgrădean a parat lovitura.

CFR Cluj – Rapid s-a terminat 1-0, iar Dan Petrescu obține prima victorie a sezonului.

Se şi terminase meciul şi apoi a venit faza penalty-ului. A fost clar, am văzut şi eu! E bine cu VAR. Acum s-a sucit norocul, acum să se ferească toţi de noi. Prea mare ghinion am avut, de acum o să fie altceva,
Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

CFR Cluj – Rapid 1-0. ECHIPELE DE START:

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Kolinger, Yuri, Camora – C. Deac, Muhar, Bordeianu – Jefte, Dugandzic, Petrila
Rezerve: Sava, Brucic, Graovac, R. Bălan, Gîdea, Hoban, A. Păun, Yeboah, Debeljuh
Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, D. Grigore, P. Iacob, J. Morais – Pănoiu, Crepulja, Al. Albu, V. Costache – Vojtus, A. Ciobanu
Rezerve: Drăghia, Dussaut, Ignat, Sefer, Al. Ioniță II, Fl. Ștefan, R. Moise, D. Iordache, Despa
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitru: Colțescu Sebastian (Bucureşti), A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)

Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan, Arbitru AVAR: Ciprian Danșa

Eu spun în continuare că Dan Petrescu e un antrenor genial, e cel mai bun antrenor din ultimii ani, câștigă tot ce se poate câștiga. Să vedem și cu VAR,