Rapid se pregătește pentru viitor, iar Dan Șucu a pus ochii pe un fotbalist tânăr. Urmând exemplul celor de la CFR Cluj, care au luat bani buni după transferul lui Emmanuel Yeboah, de vara trecută.
Astfel, Șucu a pus ochii pe un posibil înlocuitor pentru Albio Rrahmani, atacant ce are un sezon de vis care ar putea pleca de la echipă, în vară.
Un fotbalist din Nigeria este principalul fotbalist de pe lista de transferuri a Rapidului. Șucu, care analizează și transferul lui Louis Munteanu, și-a trimis scouterii în Nigeria, la un turneu de juniori.
Acolo a fost descoperit Kehunde Ibrahim, de 18 ani, care este component al naționalei U20. Anunțul a fost făcut de 1932.ro, site al suporterilor rapidiști.
În prezent, acesta este sub contract cu FC Lion 36, echipă din Lagos, Nigeria. Acesta are 1.7 metru înălțime și valorează, conform Transfermarkt, 50.000 de euro.
Interesant este că cei de la CFR Cluj, cu care Rapid se va duela în această seară, au făcut des astfel de transferuri. Valentin Serebe, în prezent în lotul echipei, a fost adus din Africa de Sud. Ardelenii îi mai au, împrumutați la alte echipe, pe Ricky Gneba, la Chindia sau pe Issac Nortey, la FC Argeș. De asemenea, ardelenii au încasat 1.8 milioane de euro pentru Yeboah.
Rapid are un lot cu o medie de vârstă de 26,1 ani, dar care este ridicată de prezența în lot a unor nume precum Cristian Săpunaru, care are 40 de ani, Dragoș Grigore, de 37 de ani, Damjan Djokovic sau Virgil Drăghia, amândoi de 33 de ani. La capitolul jucători tineri, Bergodi îi antrenează pe George Ungureanu, de 17 ani, Andrei Borza, de 18 ani, Robert Bădescu, de 19 ani sau Omar El Sawy, de 20 de ani. De asemenea, jucători precum Cristian Ignat, Alexandru Cricvac sau David Iordache sunt împrumutați la alte cluburi.