Reacția de milioane a lui Mihai Stoica în timpul meciului Villarreal – FC Liverpool. Managerul FCSB, ironie pe Facebook

Ștefănescu Dragoș 04.05.2022, 09:01

Marți seară, Liverpool a reușit o victorie spectaculoasă cu Villarreal în returul semifinalelor din Champions League. Meciul a avut parte și de câteva decizii de arbitraj controversate. Mihai Stoica a comentat în stil propriu prestația arbitrului central și a făcut câteva remarci ironice pe Facebook.

Mihai Stoica, ironii la adresa arbitrajului din meciul Villarreal – Liverpool

Partida dintre Villarreal și Liverpool a avut parte și de câteva decizii controverstae de arbitraj.  În minutul 37, Giovani Lo Celso a depășit defensiva lui Liverpool dar a fost pus la pământ de portarul Alisson. Imediat spaniolii au cerut penalty, dar arbitrul Danny Makkelie nu a intervenit și a lăsat faza să continue. Mihai Stoica a comentat în stil propriu decizia ”centralului”și a făcut câteva ironii pe Facebook.

Penalty gigantic! Ăla de la VAR (n.r – Van Boekel) l-a întrebat dacă a văzut contactul, el a zis că da, ăla i-a spus mulțumesc, el a răspuns numai bine”, a scris Mihai Stoica pe pagina personală de Facebook.

Liverpool a câștigat spectaculos returul cu Villarreal. Englezii s-au calificat în finala Champions League

Marți seară, Vilarreal a primit vizita lui Liverpool în returul semifinalelor din Champions League. În meciul tur, englezii s-au impus cu scorul de 2-0 și porneau ca favoriți.

Prima repriză a început perfect pentru Villarreal. Spaniolii au deschis scorul încă din minutul 3, prin Boullaye Dia. Echipa lui Unai Emery și-a continuat dominarea categorică și a mai punctat o dată în minutul 41 prin  Francis Coquellin. Astfel, după 45 de minute spaniolii au reușit să egaleze scorul la general și aveau șanse reale de calificare în finală. După pauză însă, Liverpool a revenit pe teren extrem de motivată și a reușit să întoarcă spectaculos rezultatul. În minutul 62, Fabinho a marcat primul gol al englezilor. După încă 5 minute, Luis Diaz a punctat și el, scorul devenind egal. Sadio Mane a dat lovitura de grație în minutul 74 și și-a adus echipa în avantaj. Villarreal nu a mai avut forța să revină și astfel partida s-a terminat cu victoria lui Liverpool, scor 3-2. În urma acestui succes, englezii s-au calificat în finala Champions League ce se va juca pe 28 mai pe Stade de France.

Liverpool dă prima lovitură pe piața transferurilor. Noul star din Ligue 1 va juca pe Anfield Road din sezonul viitor

În ciuda parcursului de excepție din acest sezon, Jurgen Klopp are planuri mari la Liverpool. Tehnicianul german vrea să facă mai multe transferuri importante în următoarea perioadă. Prima mare lovitură se pare că a fost reușită după cum susține presa internațională. Aurelien Tchouameni (22 de ani) a ales să joace pe Anfield Road din sezonul viitor, refuzând oferta lui Real Madrid. Mijlocașul lui AS Monaco va semna un contract pe 5 ani cu Liverpool, care va plăti nu mai puțin de 70 de milioane de euro pentru transferul său. Tchouameni este cotat la 40 de milioane de euro de site-ul transfermarkt.com. El mai are contract cu AS Monaco până în 2024. În acest sezon, internaționalul francez a jucat în 47 de meciuri pentru monegasci, a marcat 3 goluri și a oferit două assist-uri.