Real Madrid se impune în Cupa Regelui. „Galacticii” rămân în calcule pentru toate trofeele din acest sezon

Bădulescu Silvian / 20.01.2022, 23:36

Real Madrid a câștigat meciul din Cupa Regelui, în fața celor de la Elche, scor 3-1, și merg mai departe în competiție. „Galacticii” lui Carlo Ancelotti rămân în calcule pentru toate trofeele din acest sezon: UEFA Champions League, La Liga și Cupa Spaniei.

Victorie chinuită în prelungiri

Real Madrid este cea mai în formă echipă din Spania. Madrilenii au câștigat acum câteva zile Supercupa Spaniei, după o finală în care s-au impus, 2-0, în fața bascilor de la Athetic Bilbao. Golurile lui Luka Modric și Karim Benzema, din penalty, au adus în vitrina Realului al 12-lea trofeu de acest gen. Totodată, formația antrenată de Carlo Ancelotti este și lider în campionat, cu 4 puncte în fața celor de la Sevilla, ocupanta locului secund și alte 12 în fața celor de la Betis.

Deși la prima vedere a părut un meci la-ndemâna „galacticilor”, lucrurile nu au stat deloc așa. După 90 de minute sărace, fără prea multe ocazii și cu un joc mai mult de așteptare, Elche avea să dea lovitura în minutul 103. În urma unei faze la care căpitanul Marcelo a fost eliminat, Gonzalo Verdu a deschis scorul după un șut deviat de Dani Ceballos. Părea că va fi încă o surpriză în această competiție, însă formația blanco și-a respectat blazonul.

Isco a marcat golul egalizator, în minutul 108, după un șut slab al lui Dani Ceballos, care s-a revanșat pentru devierea de la golul lui Elche. Eden Hazard, belgianul intrat pe teren în minutul 91, a adus golul izbăvirii în minutul 115 după pasa în adâncime primită de la David Alaba și dribblingul realizat în fața portarului advers.

Atletico Madrid, out din Cupa Spaniei

Atletico Madrid părea echipa cea mai câștigată în vară. Formația lui Diego Simeone, campioana en-titre a Spaniei, și-a întărit lotul, lucru ce părea să însemne că aceștia vor lupta pe toate planurile. Totuși, situația este în totală antiteză. Formația madrilenă nu este decât pe locul 4 în campionat, la 16 puncte de rivala mai titrată din capitala Spaniei. De asemenea, în Cupa Regelui, aceștia au fost eliminați de Real Sociedad, după 2-0, prin golurile marcate de Januzaj și Sorloth

Pe plan european, lucrurile stau normal. Băieții lui Diego Simeone au trecut de grupe, dar de pe locul secund, și vor înfrunta pe Manchester United, în dublă manșă. Formația din Premier League nu trece printr-o perioadă prea bună, fiind de-abia pe locul 7 în campionat. Pentru a-și salva sezonul, Atletico ar trebui să-și focuseze toate resursele pe UEFA Champions League, deși pare greu de crezut că aceștia își vor trece în palmares prima „urecheată” la sfârșitul stagiunii.