Risto Radunovic, despre momentul în care le-a „arestat” mingea lui Cordea și Tavi Popescu! „M-am simțit bine”. Penalty-ul său a decis duelul FCSB – Saburtalo 4-2

Olteanu Ștefan / 28.07.2022, 23:19

FCSB a învins-o pe FC Saburtalo Tibilisi, joi seară, scor 4-2 pe Arena Națională și s-a calificat în turul trei preliminar din UEFA Europa Conference League. Pentru echipa antrenată de Nicolae Dică au marcat Dawa, Edjouma, Coman și Radunovic.

FCSB – FC Saburtalo Tibilisi 4-2. Roș-albaștrii merg în turul trei preliminar din UEFA Europa Conference League

De la extaz, la agonie și din nou la extaz, așa a fost pentru FCSB returul cu FC Saburtalo Tibilisi de pe Arena Națională, însă în final, seara s-a dovedit a fi una de senzație pentru elevii lui Nicolae Dică și calificarea în turul trei preliminar din Conference League a fost obținută.

FCSB a început excelent partida și în prima jumătate de oră a ratat câteva ocazii imense. Deschiderea de scor s-a produs, însă, în minutul 44, când Dawa a plutit senzațional în aer la o centrare trimisă de Cordea și a înscris cu capul lângă bară.

Repriza secundă a început tot cu FCSB în ofensivă, iar în minutul 55, Edjouma a dublat avantajul cu un șut de la marginea careului. Au urmat câteva minute de coșmar pentru elevii lui Nicolae Dică. Goshteliani și Tabatadze au înscris în minutele 69 și 78 și au dus scorul la 2-2, rezultat care o elimina, din nou, pe FCSB din competiție.

Însă, reacția roș-albaștrilor a fost una de senzație. Florinel Coman a marcat cu capul, în minutul 82, iar Radunovic a marcat golul calificării, din penalty, în minutul 87.

Pe final, Andrei Cordea a văzut cartonașul roșu pentru o reacție nervoasă la adresa unui adversar. Totuși, FCSB s-a impus cu 4-2 la capătul confruntării și a obținut calificarea în turul trei preliminar.

Risto Radunovic, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren

Risto Radunovic a trimis centrarea din care Florinel Coman a marcat golul de 3-2, după care și-a asumat responsabilitatea de a executa penalty-ul pe care Cordea l-a obținut în minutul 87.

Interesant este că, inițial, Cordea luase mingea în brațe și părea hotărât să transforme lovitura de pedeapsă. Ulterior, el a fost întâmpinat de Octavian Popescu. Și acesta părea la fel de hotărât să o facă.

Însă, în cele din urmă Radunovic le-a „arestat” balonul și a înscris cu un șut imparabil de la punctul cu var. Fundașul lateral a trimis în vinclul drept al porții și nu i-a lăsat nicio șansă portarului.

„E o victorie muncită de toată echipa. Mă bucur că am făcut un meci bun și, cu suporterii, am reușit să ne calificăm. A fost spectaculos, dar noi ne-am făcut viața grea singuri. Mergem mai departe, avem un program foarte încărcat, de mâine ne gândim la meciul cu Craiova.

Nu mi-au tremurat picioarele la penalty, știam dinainte unde vreau să dau. S-a vorbit și înainte de meci, dar m-am simțit bine, am luat mingea și am decis să dau.

Nicolae Dică? Nu știu ce să zic, nu poți să schimbi multe in două zile, dar asta e la fotbal. Când se schimbă antrenorul se schimbă puțin și jocul. Îi mulțumesc lui Anton Petrea pentru tot ce a făcut cu noi. Acum avem un nou Mister și am început bine.

În tribune a fost spectacol, spectacol, spectacol! Și cu U. Cluj a fost spectacol, le mulțumesc suporterilor. Fac o atmosferă minunată și mă bucur că putem să dăm puțin înapoi.

(despre ratarea sa din minutul 71) Am urcat cu jocul și am avut o ocazie. Nu am văzut adversarul. Am văzut poarta și am dat la poartă, nu știu, cineva a scos mingea din gol. Asta e, mă bucur că am centrat la golul lui Coman și am executat bine penalty-ul. Și mă bucur că ne-am calificat”, a declarat Radunovic, la Pro Arena.