Robert Lewandoski poate pleca de la Bayern Munchen și pune pe jar cluburile Europei. Supergolgheterul polonez este așteptat să continue la campioana Germaniei, dar situația se poate schimba oricând. „Mașina de goluri” a bavarezilor a fost mereu pe lista marilor cluburi din Europa, dar a preferat să rămână în Germania.
Acum însă, atacantul de 32 de ani, ar putea să aleagă o altă destinație. Mai ales că la Bayern a câștigat tot ce se putea câștiga la nivel de club, inclusiv Liga Campionilor, sezonul trecut. Chelsea poate reprezenta noua provocare pentru golgheterul Germaniei.
Lewandoski a lăsat mereu poarta deschisă unei eventuale plecări, mai ales în Premier League. Chelsea, noua campioană a Europei, este în căutarea unui vârf de careu, iar unul mai bun ca Robert Lewandoski nu se găsește. Polonezul, la rîndul lui, a vorbit pentru prima dată despre posibiltiatea de a juca în altă ligă.

Mereu am mintea deschisă la această posibilitate. Iubesc să joc la Bayern, orasșul este superb, totul îmi place. Dar mereu am fost curios să învăț limbi noi, să experimentez culturi noi. Este posibil să să fac asta în cariera mea de jucător? De ce nu, nu știu încă. Totul este posibil, a declarat Lewa pentru Canal+
Această declarație sigur le va da emoții celor de la Bayern. Bavarezii nu și-ar permite să îl piardă pe cel mai bun jucător al clubului. Mai ales că din sezonul viitor, va veni un antrenor nou, care și-a făcut deja strategia în jurul golgheterului polonez.
Polonezul a reușit un nou sezon fantastic, în care a doborât recordul legendarului Gerd Muller. Lewandoski a marcat un număr incredibil de goluri, 41, într-o nouă ediție de campionat dominată de bavarezi. De aceea, valoarea lui este inestimabilă pentru clubul german. Chelsea ar trebui să plătească o sumă foarte mare, peste 100 de milioane de euro, doar să îi facă pe germani să se gândească.
Londonezii s-ar orienta mai curând spre rivalul lui Lewandoski din Germania, Erling Haaland. Norvegianul este mult mai tânăr și deja prezintă și el cifre incredibile pentru un atacant de careu. De altfel jucătorul celor de la Borussia l-a depășit pe Lewandoski în Liga Campionilor: a înscris de 10 ori.
Norvegianul a devenit primul golgheter norvegian din istoria Ligii Campionilor. Și este văzut drept adevăratul urmaș al lui Lewandoski.