Să nu-l distrugem pe Ianis Hagi! Semnal de alarmă tras de un fost antrenor al naționalei

Olteanu Ștefan / 13.04.2021, 21:38

Ianis Hagi a fost trecut din nou pe banca de rezerve de Steven Gerrard, după revenirea de la națională. Mijlocașul român își câștigase postul de titular la Rangers, însă la ultimele două meciuri a fost trimis pe teren în repriza secundă. Fostul selecționer al României, Răzvan Lucescu spune că se pune prea mult accent pe evoluțiile lui Ianis și crede că ar fi bine ca fotbalistul să nu mai aibă parte de așa de multă presiune.

Ianis Hagi a evoluat, adunat, 65 de minute în ultimele două jocuri ale lui Rangers. El a jucat, pe rând, în duelul de Cupă cu Cove Rangers (4-0) și în campionat cu Hibernian (2-1). Trimis pe teren din postura de rezervă, Ianis Hagi nu s-a făcut remarcat cu nici o reușită în cele două partide.
Fostul selecționer al României, Răzvan Lucescu sare în apărarea lui Ianis și spune că pe umerii mijlocașului este pusă o presiune care nu îi este benefică:

Lăsaţi-l şi pe Ianis în pace, el are drumul lui, nu e nici Gică Hagi, nici Gică Popescu. Este Ianis cu personalitatea lui, caracterul lui, talentul lui. Are dreptul de a-şi face drumul lui în viaţă nu de a-l compara cu Hagi, cu tatăl lui”, a fost mesajul lui Răzvan Lucescu.

În continuare, antrenorul a spus că „așteptările mari” ar putea avea un impact negativ asupra carierei lui Hagi Jr.

Nu trebuie aşteptări mari de la el pentru că nu facem decât să îi dăm în cap, să-l distrugem”, a mai spus Lucescu, pentru Antena Sport.

19 minute a evoluat Ianis în Rangers 1-0 Hibernian

Rangers e deja campioană în Scoția

Duelul cu Hibernian din etapa trecută a fost primul din playoff pentru Rangers. Singura miza rămasă în joc pentru formația lui Steven Gerrard este dorința de a încheia sezonul fără nici o înfrângere.
Rangers a cucerit deja, matematic, titlul pentru a 55-a oară, însă acest sezon s-ar putea dovedi a fi unul istoric. Ianis Hagi și colegii săi au 29 de victorii, 5 egaluri și nici o înfrângere. De asemenea, golaverajul este unul impresionant: 80 de goluri marcate și doar 11 primite.
În acest context, Steven Gerrard i-a avertizat deja pe jucători că nu va accepta nici un fel de relaxare în cadrul echipei. Ianis Hagi a evoluat doar 19 minute în partida cu Hibernian.

Urmează un nou derby „Old Firm”

Ianis Hagi va avea ocazia să joace într-un nou derby istoric cu rivala Celtic. „Old Firm” va avea loc de această dată în optimile de finală ale Cupei Scoției.
Ar fi al treilea derby în care ar putea evolua Ianis, în decurs de doar câteva luni. Pe 2 ianuarie, Ianis Hagi debuta în „Old Firm” din postura de rezervă și echipa sa reușea să învingă Celtic cu 1-0. Ulterior, pe 21 martie, Ianis a fost titular în returul din campionat cu Celtic, când meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.
Duelul Rangers – Celtic din optimile Cupei Scoției este programat duminică, 18 aprilie, de la ora 17:00.