Seria fabuloasă a lui Karim Benzema, blocată de arbitru! Golul francezului cu Liverpool a fost anulat prin decizie VAR. FOTO

Robert Zanfir / 28.05.2022, 23:57

Karim Benzema (34 de ani) a marcat și cu Liverpool, în finala Ligii Campionilor. Golul a fost însă anulat de arbitrul Clément Turpin, în urma deciziei VAR.

Liverpool și Real Madrid au avut parte de o finală cu de toate a Ligii Campionilor. Partida de pe Stade de France a fost amânată cu 36 de minute din cauza incidentelor de la intrarea pe stadionul din Saint Denis. Apoi, fanii s-au bucurat de spectacolul superb pus la cale de organizatori. Frumoasa Camila Cabello a întreținut atmosfera.

Golul lui Karim Benzema cu Liverpool, anulat pe motiv de offside

Liverpool a stat mai bine și în tribune, și pe teren în prima repriză a finalei Ligii Campionilor. Courtois a fost omul începutului de meci, cu două parade de senzație, care au blocat echipa lui Jurgen Klopp.

Vedetele lui Carlo Ancelotti, de partea cealaltă, au terminat prima parte fără șut pe poartă sau spre poartă.

Culmea, ar fi putut fi 1-0 pentru madrileni, dacă Benzema nu s-ar fi pierdut cu firea în ultimele minute de joc ale primei reprize.

Francezul a primit o minge în spatele apărării englezilor, a preluat spre interior, dar a ezitat. Totuși, Real putea putea specula eroarea lui Alisson, care a bâjbâit în centrul careului. În cele din urmă, mingea i-a revenit lui Benzema dintr-un adversar, apoi a înscris.

Atacantul nu s-a putut, totuși, bucura. Arbitrii au indicat offside, iar VAR a confirmat decizia.

Karim Benzema, sezon de vis

Karim Benzema este cel mai în formă jucător al momentului. Francezul a avut un sezon de vis în Liga Campionilor, unde a marcat 15 goluri și a oferit două pase decisive în 11 meciuri.

Ulimele partide au fost fabuloase pentru starul naționalei Franței. A marcat de trei ori la returul cu PSG, în revenirea formidabilă a spaniolilor. Apoi, a reușit un nou hat-trick în turul cu Chelsea, ca la Madrid să înscrie golul salvator al galacticilor.

Francezul nu s-a oprit aici. Au venit două goluri pe Etihad, cu Manchester City și încă un gol victorios în revenirea istorică de pe Bernabeu, în fața echipei lui Pep Guardiola.

Liverpool – Real Madrid. ECHPELE DE START:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Thiago – Salah, Mane, Luis Díaz
Rezerve: Kelleher, Milner, Keita, Firmino, Gomez, Oxlade-Chamberlain, Jones, Minamino, Jota, Tsimikas, Matip, Elliott
Antrenor: Jurgen Klopp

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Éder Militão, Alaba, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić – Valverde, Benzema, Vinícius Júnior
Rezerve: Lunin, Nacho, Hazard, Asensio, Marcelo, Lucas, Bale, Ceballos, Rodrygo, Isco, Mariano, Camavinga
Antrenor: Carlo Ancelotti