Simona Halep a trecut de Jasmine Paolini în sferturile de finală ale WTA Linz, după o partidă mai grea decât se aștepta. Victoria cu 4-6, 7-5, 6-0 o duce pe Simona în semifinale, unde va întâlni câștigătoarea dintre Jaqueline Cristian și Kudermetova.
Simona Halep a trecut cu bine peste testul Paolini. Italianca a câștigat setul 1 și a fost la un pas să dea marea lovitură. Halep a scăpat din încercuire și a revenit în Setul 2, ca apoi să defileze în ultimul set.
Imediat după partidă, Halep a declarat că se simte ușurată. Prin calificarea în semifinale, Halep se apropie de primul trofeu al anului, la chiar ultimul turneu pe care îl joacă.
„Sunt ușurată, a fost foarte greu. A jucat rapid, puternic. La început nu am putut face nimic. Am fost mai agresivă, iar la final am dominat meciul.
Cred că am o șansă să câștig, lupt până la sfârșit și sunt fericită că am putut să dau sută la sută azi.
Nu este frumos (n.r. – să reacționeze nervos în timpul meciului), dar câteodată trebuie să fac asta. Am crezut că am o șansă să întorc și am luptat până la final. Am uitat-o pe a doua acasă, am simțit că am nevoie de acea bluză cu mânecă lungă ca să rămân cu musculatura încălzită.
Vă mulțumesc că ați venit. Mulțumesc”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep a impresionat în Austria. Campioana de la Roland Garros și de la Wimbledon a preferat să meargă cu trenul, spre surprinderea multora dintre fanii săi.
„Toată lumea vorbeşte despre asta, dar nu este prima oară când merg cu trenul. Fac lucruri normale şi separ viaţa de jucătoare de viaţa normală.
Sunt o persoană normală şi îmi place să fac lucruri normale. Nu e dificil să iei trenul, mi-a plăcut. Am fost cu echipa. Nu am mers cu un avion privat până acum, mi-e frică şi vreau să rămân o persoană normală”, a spus Simona Halep, într-o conferință de presă.
Calificarea în semifinale îi asigură lui Halep revenirea în TOP 20 WTA. Simona va acumula 2.577 de puncte și va urca două poziții în clasament, până pe locul 20 mondial.
Prin victoria cu Jasmine Paolini, românca va fi recompensată și cu un cec în valoare de 8.144 de euro. Turneul din Austria este dotat cu premii în valoare totală de 189.708 euro.
