Simona Halep a luat o decizie șocantă. Aceasta a suspendat colaborarea cu Patrick Mouratoglou. Suspendarea este una temporară. Mai exact, deoarece Halep nu poate juca din cauza unei accidentări, i-a permis antrenorului său să pregătească un copil ce poate deveni noua senzație a tenisului.
Antrenorul îl va pregăti pe Holger Rune (19 ani, 27 ATP). El îl va asista pe Lars Christensen, până la finalul acestui an. Anunțul a fost făcut chiar de antrenorul francez de 52 de ani.
„În timp ce Simona Halep se recuperează, ea m-a încurajat să caut o nouă colaborare. Astfel, azi sunt încântat să anunț că mă voi alătura oficial echipei lui Holger Rune”, a scris antrenorul francez pe Twitter.
Alături de Patrick Mouratouglou, Holger Rune va juca la turneele de la Stockholm, Basel, Paris și Milano. Cei doi se cunosc din copilăria danezului, de când acesta avea 13 ani. El a fost sprijinit financiar de fundația lui Mouratouglou.
”Este o oportunitate uimitoare de a lucra cu unul dintre cei mai buni antrenori de tenis. La nivelul la care ne aflăm acum, chiar dacă este vorba doar despre un parteneriat întins pe câteva luni, nu am ezitat să profităm de această șansă”, a spus Holger Rune, despre colaborerea cu Mouratouglou.
Aflat la al doilea sezon al său în tenisul profesionist, Rune a strâns deja peste 1.6 milioane de dolari din tenis. 35 de victorii și 37 de înfrângeri are acesta în palmares. Anul acesta s-a impus în turneul de la Munich.
Americanii de la ESPN au încercat că prezică sezonul 2023 din WTA și ATP. Ei au urmărit să numească cei opt câștigători ai turneelor de Grand Slam din anul următor. Surpriza este că un turneu i-a fost atribuit Simonei Halep.
Mai surprinzător este că turneul ales pentru Simona Halep este chiar turneul la care a avut cele mai slabe realizări: US Open, competiție din care a fost eliminată, în acest an, din turul întâi. Americanii cred că prezența lui Patrick Mouratoglou, fostul antrenor al Serenei Williams, lângă Halep va conta cel mai mult. Ei sunt câștigătorii turneelor, în viziunea ESPN:
Australian Open: Carlos Alcaraz/Coco Gauff
Roland Garros: Rafael Nadal/Iga Swiatek
Wimbledon: Novak Djokovic/Ons Jabeur
US Open: Frances Tiafor/Simona Halep
Simona Halep își dorește să plece din România și să se mute definitiv la Nisa, oraș francez în care își petrece deja majoritatea timpului. Situat la poalele Alpilor Maritimi, pe coasta Mării Mediterane, Nisa este al cincilea cel mai mare oraș din hexagon.
Pe timpul verii, datorită plasării excelente, pe Coasta de Azur, Nisa devine capitala mondială a vedetelor, aici având proprietăți persoane precum Naomi Campbell, Bono, Leonardo DiCaprio, Beyonce, Jay-Z, Vanessa Paradis, Lewis Hamilton, Jenson Button, Brad Pitt, Angelina Jolie, Johnny Depp sau Roman Abramovich.