În perioada 25-30 octombrie, United Galați a organizat un turneu în patru echipe în Main Round-ul UEFA Futsal Champions League.
Moldovenii au terminat pe locul al treilea, clasare ce a permis calificarea mai departe. Pasul următor este Elite Round, ce se va desfășura în perioada 22-27 noiembrie 2022.
Această fază a competiției este ultimul hop înainte de final four și lupta pentru prestigiosul trofeu. Totuși, sorții nu au fost deloc blânzi pentru români.
Extrași în grupa D din Elite Round, adversarele lui CS United Galați vor fi Barcelona (Spania), campioana en-titre, Anderlecht (Belgia) și Futsal Pula (Croația). Turneul se va organiza în Croația.

Fiecare câștigătoare de grupă se califică mai departe în final four și intră în lupta pentru trofeu.
Putem remarca, astfel, că Anderlecht, dar de această dată secția de futsal, va avea un nou duel european cu o echipă românescă.
La fotbal, cel mai titrat club al Belgiei a fost repartizat în aceeași grupă de UEFA Conference League cu FCSB, vicecampioana țării. În cele două partide jucate la București și Bruxelles s-au înregistrat două rezultate de egalitate.
Pentru gălățeni, este a doua calificare în Elite Round. Prima a venit în stagiunea 2020-2021.
Totuși, la ediția respectivă, din cauza consecințelor pandemiei de COVID-19, turneul s-a desfășurat direct cu meciuri eliminatorii.
Astfel, în șaisprezecimi, United Galați a fost învinsă de Kairat Almaty (6-1), formație din Kazahstan. Anterior trecuse, la limită, de Ashdod Dolphins (Campioana Israelului), 1-0 și de Rekord Bielsko-Biala (Campioana Poloniei), 6-3.
Ulterior, din 2021-2022, s-a revenit la formatul normal. Grupe de câte patru echipe în fiecare stagiu până la final four: Preliminary Round, Main Round, Elite Round.
Florin Ignat, antrenorul celor de la United Galați, a reacționat la scurt timp după ce și-a aflat adversarii.
Sincer, am fi putut pica în orice grupă, n-aș fi avut neapărat preferințe. Mă bucur că suntem în aceeași grupă cu Barcelona, deținătoarea trofeului. E o șansă uriașă pentru echipa noastră. Trebuie să ne bucurăm de aceste momente. Știu că băieții au vrut să picăm cu Barcelona. Sunt conștienți că va fi un meci infernal, la fel cum vor fi și celelalte două.”, a declarat antrenorul-jucător al gălățenilor.
CS United Galați a început parcursul din actualul sezon direct în Main Round. Adversare i-au fost Benfica (Portugalia), Haladas (Ungaria) și Uragan (Ucraina).
Românii s-au aflat pe prima parte a tabelului competițional. Astfel, din grupa lor, s-au calificat mai departe primele trei echipe.
Campionii României au înregistrat o victorie (4-2) cu Haladas, dar și două înfrângeri: 0-5 cu Uragan și 1-8 cu Benfica.
Sursă foto: Clubul Sportiv United Galați.