Steaua București a fost învinsă joi, pe teren propriu, scor 2-0, de Sepsi OSK, într-o partidă din play-off-ul Ligii a 2-a. Meciul s-a disputat chiar la 40 de ani de la cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc: câștigarea Cupa Campionilor Europeni.
Golurile au fost marcate de Davordzie în minutul 19 și Techeres în minutul 31. În minutul 64, Steaua București a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Huszti pentru o intrare dură asupra lui Cosmin Matei, care a fost ulterior transportat la spital.
La finalul partidei, stadionul a fost martorul unei ceremonii dedicate aniversării momentului istoric de acum patru decenii. „Eroii de la Sevilla” au intrat pe gazon cu trofeul Cupei Campionilor Europeni și au fost aplaudați îndelung de suporteri. Fanii i-au chemat pe rând pe legendarii jucători, care au salutat publicul prezent.
Evenimentul s-a încheiat cu un spectacol de lasere intitulat „Drumul spre glorie”.
Pe 7 mai 1986, pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán, Steaua București a scris istorie, devenind prima echipă din estul Europei care a câștigat cel mai important trofeu intercluburi, Cupa Campionilor Europeni, în finala cu FC Barcelona.
Helmut Duckadam a intrat în Cartea Recordurilor după ce a apărat patru lovituri de departajare consecutive, contribuind decisiv la aducerea trofeului la București.
Steaua a devenit astfel prima echipă din estul Europei care a cucerit cel mai prestigios trofeu intercluburi, într-o finală memorabilă la Sevilla, în care roș-albaștrii s-au impus cu 2-0 la loviturile de departajare.
Echipa de atunci era formată din: Helmut Duckadam – Ștefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu – Lucian Bălan (73’ Anghel Iordănescu), Gavril Balint, Ladislau Bölöni, Mihail Majearu – Marius Lăcătuș, Victor Pițurcă (112’ Marin Radu II).
Antrenorii echipei au fost Emeric Ienei și Anghel Iordănescu.