Ușurare la Barcelona după succesul echipei lui Xavi pe terenul lui Betis. Catalanii merg în UEFA Champions League

Ștefănescu Dragoș / 08.05.2022, 08:56

Sâmbătă seară, Barcelona a obținut o victorie extrem de importantă în fața lui Betis Sevilla, scor 2-1. În urma acestui succes, catalanii și-au asigurat prezența în ediția viitoare din Champions League.

Barcelona și-a asigurat prezența în Champions League. Victoria cu Betis a adus liniștea pentru catalani

În etapa cu numărul 35 din La Liga, Barcelona a înfruntat-o în deplasare pe Betis Sevilla. Partida avea o miză foarte mare deoarece ambele echipe au ca obiectiv participarea în Champions League.

Barcelona a început în forță partida de pe ”Benito Villamarin” și a avut prima ocazie în minutul 20, prin  lovitura de cap a lui Araujo. Rui Silva a fost însă la post și a respins mingea în bara transversală. Betis a dat imediat replica și în minutul 28 a ratat cu puțin deschiderea scorului. După o pasă excelentă a lui Canales, Rodriguez a șutat puternic dar mingea a lovit bara porții lui Neto. Catalanii au mai avut o șansă mare de a marca în minutul 33, dar șutul lui Depay a fost respins de portarul lui Betis.

Repriza a doua a debutat în aceeași manieră. În minutul 54, după o cursă frumoasă, Dembele a șutat puțin pe lângă poarta lui Rui Silva. După atâtea ocazii irosite, catalanii au deschis scorul în minutul 76 prin Ansu Fati, care a fost servit perfect de Jordi Alba. După numai trei minute, Betis a egalat prin golul reușit de Bartra. Partida părea să se termine cu un rezultat de egalitate, însă Barcelona a dat lovitura în minutele de prelungiri. Jordi Alba a avut o execuție de excepție în minutul 90+4 și a adus victoria pentru echipa sa. Astfel, Barcelona s-a impus cu scorul de 2-1, reușind să-și consolideze locul doi în clasamentul din La Liga. În urma acestui succes, echipa lui Xavi și-a asigurat prezența în ediția viitoare din Champions League.

Barcelona trebuie să plătească o avere pentru transferul lui Matthijs de Ligt. Juventus vrea 100 de milioane de euro

Pentru a se bate cu celelalte forțe din La Liga și Champions League, conducerea Barcelonei vrea să facă mai multe transferuri în această vară. Unul dintre jucătorii doriți cu insistență pe Camp Nou este Matthijs de Ligt. Olandezul a mai fost dorit de Barcelona în perioada în care acesta evolua la Ajax Amsterdam, dar mutarea nu s-a concretizat. Se pare că transferul lui De Ligt pe Camp Nou este destul de anevoios, având în vedere suma cerută de Juventus. Conform La Gazzetta dello Sport, torinezii vor nu mai puțin de 100 de milioane de euro pentru jucătorul olandez. Suma este uriașă pentru formația catalană care se confruntă cu grave probleme financiare. Juventus îl vede pe De Ligt ca fiind viitorul lider al defensivei, mai ales că momentul retragerii legendarilor Chiellini și Bonucci este aproape.

Rămâne de văzut dacă Matthijs de Ligt va dori să-și prelungească înțelegerea cu Juventus, sau va decide să aleagă o nou provocare în carieră. Un rol important în decizia olandezului o va avea agetul său, Mino Raiola. Joan Laporta are o relație excelentă cu celebrul impresar. Acesta poate fi un factor important într-o eventuală mutare a lui De Ligt pe Camp Nou.