Venirea lui Zinedine Zidane la PSG mai aproape ca niciodată. Presa anunță transferuri pe bandă rulantă la Paris

Gabriel-Alexandru Ioniță 10.06.2022, 17:38
Venirea lui Zinedine Zidane la PSG mai aproape ca niciodată. Presa anunță transferuri pe bandă rulantă la Paris

Este din ce în ce mai clar că Zinedine Zidane îl va înlocui pe Mauricio Pochettino pe banca tehnică a celor de la Paris Saint-Germain. Iar, odată cu aducerea lui „Zizou”, campioana Franței se pregătește să dea drumul și campaniei de transferuri la nivel de jucători.

Jurnalistul Daniel Riolo, cel care a anunțat în ultimii ani, printre altele, venirile la PSG ale lui Neymar și Messi, a dezvăluit acum că Zinedine Zidane este foarte aproape de o înțelegere cu conducerea clubului de pe Parc des Princes. Și există toate motivele necesare pentru ca această informație să fie una cât se poate de plauzibilă.

Zinedine Zidane l-ar putea atrage și pe Paul Pogba să semneze cu PSG în această vară

Iar numirea lui Zidane ar urma să atragă mai multe mutări spectaculoase. În primul rând, se pare că Paul Pogba ar fi tentat să semneze și el cu PSG, însă doar în cazul în care ar urma să fie antrenat în capitala Franței de „Zizou”. Potrivit jurnalistului francez Loic Briley, de la RMC Sport, mijlocașul central francez în vârstă de 29 de ani așteaptă în acest moment să vadă dacă într-adevăr Zinedine Zidane va semna cu PSG, pentru a lua și el o decizie în acest sens.

Paul Pogba s-a despărțit de Manchester United în această vară. El a refuzat să își prelungească înțelegerea care a expirat la finalul stagiunii recent încheiate. Până acum, principala variantă vehiculată în cazul său era reprezentată de o revenire Juventus, echipă ce l-a cedat în 2016 la Manchester United în schimbul sumei de 105 milioane de euro, record absolut la acel moment.

În cazul în care mutarea lui Paul Pogba la PSG s-ar materializa, dar și cea a lui Zinedine Zidane, atunci antrenorul francez în vârstă de 49 de ani ar avea la dispoziție o adevărată „galaxie” de vedete pentru a le îndeplini în sfârșit visul Champions League șeicilor din Qatar care dețin clubul. Fostul mare mijlocaș central i-ar avea în echipă pe Messi, Neymar, Mbappe și Paul Pogba. Printre alții.

Șeicii de la PSG ar avea toate motivele să creadă că echipa lor va triumfa în sfârșit în UEFA Champions League

Zinedine Zidane este considerat „Mister Champions League”. Pe bună dreptate. El este singurul care a cucerit marele trofeu din trei posturi diferite. Jucător, antrenor secund și antrenor principal. De fiecare dată cu Real Madrid.

În 2002, el a marcat golul decisiv al finalei cu Bayer Leverkusen, care s-a jucat pe Hampden Park din Glasgow. Ulterior, în 2014 a fost secundul lui Carlo Ancelotti, când Real Madrid a câștigat dramatic acea finală de la Lisabona contra rivalilor de la Atletico Madrid. Și nu în ultimul rând, Zidane a fost antrenorul principal al madrilenilor în 2016, 2017 și 2018 și a devenit primul antrenor din istorie care câștigă trofeul UEFA Champions League de trei ori consecutiv. După ce devenise primul care făcuse acest lucru și de două ori la rând.

Acum, dacă zvonurile din presa internațională se confirmă, Zinedine Zidane va avea toate condițiile necesare pentru a cuceri trofeul Champions League și din altă postură decât de reprezentant al lui Real Madrid.

 

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622