Simona Halep a mai primit o veste care ar putea să o supere. Darren Cahill revine în antrenorat. Din fericire, cei doi nu se pot întâlni ca adversari, pentru că australianul va pregăti un jucător de tenis. Este văzut drept viitorul star din tenisul masculin.
Darren Cahill nu mai vrea să privească de pe margine meciurile de tenis și se implică din nou în antrenorat. De data aceasta, tehnicianul australian a decis să pregătească un jucător, după ani de zile în care a antrenat-o pe Simona, pentru ca ulterior să o ajute și pe Amanda Anisimova, câteva luni.
Jannik Sinner, tânărul jucător din Italia va beneficia de implicarea totală a lui Cahill. Sinner este considerat drept un mare talent al noii generații, deja a câștigat 5 turnee și acum, la Wimbledon, a fost eliminat cu greu de Novak Djokovic. Sârbul a avut nevoie de 5 seturi ca să îl învingă, într-unul din cele mai spectaculoase meciuri ale turneului.
Antrenorul de 56 de ani consideră că Jannik are un potențial uriaș, iar de acum se va ocupa de evoluția acestuia. Cahill speră să aibă același succes care l-a avut și cu Simona Halep. Aceasta a început și ea o nouă colaborare cu Patrick Mouratoglou.
Simona Halep a avut un parcurs excelent în cadrul turneului de la Wimbledon. Marea noastră campioană și-a spulberat rând pe rând adversarele și a reușit să se califice în semifinalele competiției.
În penultimul act, Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) a înfruntat-o pe Elena Rybakina (23 de ani, 23 WTA). În ciuda faptului că era mare favorită, marea noastră campioană a jucat foarte slab și a pierdut lamentabil partida. Rybakina s-a impus categoric, scor 6-3, 6-3, și s-a calificat astfel în finala turneului.
După ce le-a hipnotizat pe Badosa și Anisimova, făcându-le să se bată singure, ce să spun acum decât că Simona s-a autohipnotizat în fața Rybakinei! A servit cu o frică și nesiguranță greu de privit – cu 9 duble greșeli și procentaje jalnice pe primul și al doilea, n-ai cum să câștigi, mai ales când de dincolo vin serviciile dureros de tari și precise ale ruso-kazahei. La jocul din câmp, Simona a fost egala Rybakinei, chiar cu câteva mingi extraordinare în plus. Probabil că avea șanse mai mari dacă servea Rybakina în toate game-urile!… Asta e.
Să spunem totuși că Simona a revenit cu acest Wimbledon în tenisul de vârf, după o lungă absență, și să-i dorim să nu mai plece de acolo!”, a scris Cristian Tudor Popescu pe pagina sa Facebook.