Dialog incredibil între Kylian Mbappe și Thierry Henry, înainte de PSG – Real Madrid: „Asta e echipa ta!”. Cum a răspuns jucătorul lui Pochettino

Olteanu Ștefan 17.02.2022, 08:40

Kylian Mbappe și Thierry Henry au avut un scurt dialog înainte de partida PSG – Real Madrid din optimile UEFA Champions League. Fostul jucător al lui Arsenal și Barcelona a mers la Mbappe pentru a-l motiva, însă a rămas surprins de reacția primită.

„Nu trebuie să fii prost ca să realizezi asta!”. Dialog incredibil între Kylian Mbappe și Thierry Henry

Cu puțin timp înaintea super duelului din optimile UEFA Champions League, PSG – Real Madrid, Thierry Henry a mers la Kylian Mbappe pentru a purta un dialog cu el. Henry, care are 51 de goluri marcate pentru naționala Franței, a vrut să îl motiveze pe jucătorul lui PSG și, mai mult, a vrut să îi aducă aminte tricoul cărei echipe încă îl îmbracă.
Au fost tot felul de discuții înaintea partidei, deoarece majoritatea surselor din presa internațională susțin că Mbappe are deja o înțelegere cu Real Madrid și va merge pe Santiago Bernabeu din vară.
Astfel, primul lucru pe care i l-a transmis Henry lui Mbappe a fost: „Asta-i echipa ta!”, făcând referire la PSG.

M-am dus să-l văd pe Mbappe și i-am spus: asta-i echipa ta! Sprâncenele i s-au ridicat când i-am spus și e ceva ce știe toată lumea. Nu trebuie să fii prost ca să realizezi că a fost echipa lui”, a declarat Henry în studioul CBS Sport, unde are rolul de analist.

Thierry Henry e convins că Mbappe va semna cu Real Madrid. „PSG nu i-a arătat dragoste lui Mbappe!”

În continuare, Henry a spus că și-ar fi dorit enorm ca Mbappe să rămână în Franța, respectiv la PSG, însă îi înțelege decizia fotbalistului.

Este complicat pentru mine să fiu francez pentru că ar trebui să vreau să rămână în această ligă și într-o echipă ca asta. Dar din punctul meu de vedere, dacă voiau să îl asigure pe Mbappe, ar fi trebuit să o facă acum doi ani. Nu i-au arătat-o. Nu i-au arătat dragoste. Acum, o altă echipă a făcut-o și nu cred că va rămâne”, a mai declarat Thierry Henry, conform Mundo Deportivo.

De asemenea, Henry i-a condamnat și pe fanii echipei pariziene pentru atitudinea pe care au avut-o vizavi de Mbappe la începutul sezonului.

La începutul sezonului, pentru că nu a semnat prelungirea, a vrut să plece și părea că a semnat, sau toată lumea credea că a semnat cu Real Madrid și că nu și-a dorit să rămână. L-au huiduit, presa l-a atacat și el nu a spus nimic niciodată. A mers pe terenul de joc și a muncit din greu pentru a obține recompensa.
Zilele trecute am vorbit cu un prieten și i-am spus: nu sunt mulți jucători care să mă facă să sar de pe scaun sau să mă facă să țip. Asta vrei să vezi, de aceea pornești televizorul”, a mai declarat Henry, încântat fiind de jocul lui Mbappe din partida cu Real Madrid.

Destinația lui Erling Haaland, dezvăluită de prietenul și idolul norvegianului. „Asta mi-a spus că își dorește”.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622