U Cluj se pregătește pentru duelurile din Liga 1, asta după ce a învins Dinamo cu scorul de 3-1, la general. Erik Lincar, cel care a reușit să promoveze cu echipa, rămâne antrenor și și-a adus întăriri.
U Cluj s-a despărțit imediat după promovarea în Liga 1 de cinci jucători. Este vorba despre: Sergio Ribeiro (23 de meciuri/15 titular – 3 goluri marcate), Marius Ciobanu (18 meciuri/9 titular), Valentin Alexandru (12 meciuri/7 titular – 3 goluri) și Roberto Alarcon (9 meciuri/ 5 titular), după cum s-a arătat pe contul de Facebook al clubului.
Astfel că U Cluj a trecut și la transferuri. Andrei Pițian se alătură grupării ardelene și este prima achiziție făcută cu scopul întăririi echipei pentru sezonul viitor:
„FC Universitatea Cluj a realizat prima mutare pentru Liga 1. Clubul nostru l-a transferat pe Andrei Pițian (26 de ani), un fundaș central cu peste 120 de meciuri în Liga 1 și cu prezențe în cupele europene.”, se arată pe site-ul oficial al clubului.

U Cluj i-a făcut și o descriere cuprinzătoare lui Andrei Pițian pe site-ul oficial:
„Crescut de centrul de copii și juniori de la Pandurii Târgu Jiu, Andrei Pițian a făcut pasul spre prima echipă a echipei gorjene în sezonul 2013/2014, pe când avea doar 17 ani. Al doilea meci jucat pentru Pandurii Târgu Jiu a fost chiar în competițiile europene, intrând pe teren în duelul din grupele Europa League cu Dnipro. În ediția de campionat 2015/2016, Andrei a fost printre oamenii de bază din echipa gorjenilor care s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului în clasament. A jucat din nou în preliminariile Europa League alături de Pandurii Târgu Jiu la începutul sezonului 2016/2017, fiind integralist în returul dublei cu Maccabi Tel Aviv.
După trei ani și jumătate alături de Pandurii, Andrei Pițian a făcut pasul spre Astra Giurgiu în pauza de iarnă a sezonului 2016/2017.
La finalul acelui sezon, fundașul central a schimbat campionatul, semnând cu Apollon Limassol din Cipru. Pentru ciprioți a bifat prezențe în grupele Europa League, în timp ce în campionatul intern s-a bătut pentru titlu până în ultima etapă.
A revenit în România la FC Botoșani, iar după un sezon petrecut la echipa moldavă a ajuns la Chindia Târgoviște, unde a fost om de bază cu 19 meciuri jucate în ediția de campionat 2019/2020. A fost titular în defensivă și în următorul an, purtând banderola de căpitan în șase partide. În total, în acel sezon a fost utilizat în 35 de partide în toate competițiile.
La începutul sezonului recent încheiat a schimbat echipa, fiind transferat de FC Argeș. A strâns 12 prezențe în tricoul piteștenilor în turul campionatului, după care s-a întors la Chindia Târgoviște, unde a evoluat până în vară”.