Cinci povești neștiute despre Croația, naționala cu date ciudate care azi vrea să elimine Brazilia de la Mondial!

Gabriel Berceanu 09.12.2022, 12:03
Cinci povești neștiute despre Croația, naționala cu date ciudate care azi vrea să elimine Brazilia de la Mondial!

Croația nu e tocmai echipa care să fi entuziasmat până acum la această Cupă Mondială, după 4 meciuri disputate în faza grupelor și optimi. Au fost două remize 0-0 cu Maroc și Belgia, un succes cumva așteptat, 4-1 cu Canada, plus o calificare dramatică spre sferturi, la penalty-uri, cu Japonia. Dar azi, spiritul de competiție al croaților, plus valoarea de top a unor fotbaliști pot răsturna predicțiile în fața marii favorite a turneului, Brazilia.

Ce povești neștiute se ascund în spatele acestor admirabili fotbaliști luptători? Cum au reușit să ajungă în sferturile de finală, de fapt? Și care e unul din secretele organizării naționalei lor?

Eroul cu Japonia: fiu de Secretar de Stat și înrudit cu un atacant de legendă!

Dominik Livakovic, portarul de 27 de ani care a contribuit decisiv la calificarea Croației din optimile de finală, parând trei penalty-uri ale Japoniei, are o poveste de viață captivantă. E originar din orășelul Zadar, 80.000 de locuitori, din care se trage și Luka Modric, vedeta naționalei. Tatăl lui Dominik, Zdravko, un inginer în construcții, a devenit Secretar de Stat în Croația în cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, în perioada 2003-2011!

Iar mama lui, Manuela, e verișoară cu Josip Skoblar, fost internațional iugoslav din anii ’60. Un atacant de legendă, Gheata de Aur a Europei în 1971, golgheter în Ligue 1 trei sezoane la rând în tricoul lui Marseille, cu care a cucerit și două titluri de campion al Franței! Ulterior carierei de jucător, Skoblar a antrenat mai multe formații, printre care Hamburg, Valladolid și chiar Marseille, în 2001.

Dinamo Zagreb vs Haduk Split: 16-6!

Nu mai puțin de 22 de fotbaliști din lotul de 26 al Croației pentru Mondialul din Qatar au îmbrăcat tricoul lui Dinamo Zagreb ori Hajduk Split, marile echipe ale țării. Fie în perioada junioratului, fie ulterior sau chiar în prezent! Cele două academii de forță, pepiniere recunoscute la nivel continental, contribuie așadar decisiv la performanța naționalei.

Raportul de forțe e însă clar în fața clubului din Capitală. Dinamo Zagreb are 16 reprezentanți în această categorie, față de doar 6 din partea lui Hajduk:

Dinamo Zagreb: Livakovic, Sutalo, Gvardiol, Sosa, Vida, Erlic, Lovren, Barisic, Kovacic, Majer, Jakic, Brozovic, Modric, Petkovic, Orsic, Kramaric

Hajduk Split: Grbic, Juranovic, Pasalic, Vlasic, Livaja, Perisic

Au 8 internaționali remarcabili în staff!

Selecționerul Zlatko Dalic (56 ani) a fost un mijlocaș bun, dar nu a prins vreun meci la nivel de reprezentative. Cu toate acestea, staff-ul naționalei croate e gândit astfel încât se regăsesc 8 foști mari internaționali în poziții-cheie!

În primul rând, cei 4 secunzi ai lui Dalic sunt fostul vârf remarcabil din Budesliga, Ivica Olic, ex-fundașul Vedran Corluka, vicecampion mondial cu Croația în 2018, Drazen Ladic care a apărat pentru Croația în 59 de partide și Mario Mandzukic, celebrul atacant de la Bayern, Atletico Madrid sau Juventus!

Mai departe, antrenor cu portarii e Marjan Mrmic, fost goalkeeper de națională și pentru Beșiktaș, iar director tehnic, alt portar: Stipe Pletikos, 104 meciuri la prima reprezentativă! Cei doi scouteri sunt Nikola Jerkan, fundaș de nivel internațional, ex-Oviedo sau Nottingham Forest, alături de Ognjen Vukojevic, consacrat la Dinamo Kiev și cu 55 meciuri pentru Croația.

Patru fotbaliști din Munchen, Linz și Mainz

În lotul lui Dalici se regăsesc 4 jucători care s-au născut în afara spațiului ex-iugoslav, reprezentând poate povești neștiute. Fundașul de 22 de ani Josip Stanisic, legitimat la Bayern, a văzut lumina zilei la Munchen, acolo unde părinții lui, ambii croați, din orașele Malino și Oriovac, erau stabiliți. Stanisic a început fotbalul la juniorii lui TSV 1860 Munchen, finlamente ajungând în curtea marelui Bayern. Tot în Germania, dar la Mainz, s-a născut și mijlocașul Atalantei, Mario Pasalic. Dar familia a revenit în Croația când Mario era copil, astfel că că primii pași pe gazon i-a făcut la clubul GOSK Kastel Gomilica, apoi la Hajduk Split.

Și mai curios e faptul că doi jucători provin din același oraș… austriac! E vorba de Linz. Mateo Kovacic de la Chelsea chiar a început cariera de junior la LASK Linz, mutându-se ulterior la Dinamo Zagreb. Mai tânărul Luka Sucic, 20 ani, provine din Linz pentru că părinții lui s-au refugiat aici din calea războiului. Mijlocașul lui Red Bull Salzburg, cotat la 20 milioane euro, a reprezentat însă Croația la toate naționalele de juniori.

Secretele parcursului: fără artificii și eficiență maximă

  • Cu doar 16 driblinguri reușite în 4 meciuri până acum, croații sunt naționala din sferturile Mondialului care a driblat cel mai puțin! Mai mult decât atât, Canada, oprită în faza grupelor, a avut 31 de driblinguri reușite, aproape dublu față de croați și în meciuri mai puține!
  • Croația are cel mai mare procentaj de șuturi pe poartă din totalul șuturilor expediate din toate sfert-finalistele Mondialului, după Anglia! 19 șuturi pe poartă din 46 în total, procentaj de 41,3%, depășind inclusiv forțe ofensive precum Franța (32,9%) sau Brazilia (39,2%).

 

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622