Tragere la sorți reluată! Oficialii UEFA „și-au turnat cenușă-n cap” după gafa inițială

Radu Bordei 13.12.2021, 13:23
Tragere la sorți reluată! Oficialii UEFA „și-au turnat cenușă-n cap” după gafa inițială

A doua oară e cu noroc

În urma problemelor tehnice avute pentru tragerea inițială la sorți a următoarei faze din Champions League, precum și a cluburilor care s-au sesizat, UEFA a decis să refacă tragerile, de la zero, începând cu ora 16.00. De menționat că de la ora 14.00 au avut loc tragerile pentru fazele eliminatorii din Europa League, iar de la ora 15.00 din Conference League.

Astfel, în urma celei de-a doua serii, s-au stabilit următoarele partide pentru faza șaisprezecimilor de finală ale UEFA Champions League:

FC Salzburg – FC Bayern Munchen

Sporting Lisabona – Manchester City

Benfica – Ajax Amsterdam

Chelsea – Lille

Atletico Madrid – Manchester United

Villarreal – Juventus

Internazionale Milano – Liverpool

Paris Saint-Germain – Real Madrid

UPDATE: UEFA a încurcat lucrurile și tragerea la sorți se va reface. Asta pentru că, din cauza unor probleme cu soft-ul, Manchester United nu a fost introdusă în urna cu potențialii adversari ai lui Atletico Madrid. Spaniolii au primit pe Bayern, dar apoi oficialii au realizat eroarea. De aceea s-a decis refacerea întregului proces.


Toți ochii au stat pe tragerea la sorți optimile din Liga Campionilor. Cele mai bune 16 echipe de pe Continent încep cu adevărat cursa spre cel mai râvnit trofeu, la nivel de club. Pentru prima dată, după aproape 20 de ani, Barcelona nu a fost prezentă la tragerea la sorți, catalanii au mers în Europa League. Milanul este alt nume uriaș care a lipsit, deși italienii de abia au revenit în elita fotbalului continental.

Fostul mare internațional, Andrei Arshavin a fost cel care a tras la sorți meciurile. Asta pentru că finala se va disputa în orașul său natal, Sankt-Petersburg.

Meciuri tari în optimile din Liga Campionilor. Atletico – Bayern și PSG – Manchester united sunt capetele de afiș

Fanii vor avea parte de prima finală a turneului, chiar din faza optimilor. Manchester United – PSG înseamnă și Cristiano Ronaldo vs Messi. După ce argentinianul și-a adăugat în vitrină al 7-lea Balon de Aur, acum vine șansa lui Ronaldo să demonstreze că tot el este cel mai bun. Portughezul va fi disperat să marcheze și să propulseze pe United mai departe. Și să îi blocheze iar visul lui Messi de a câștiga Liga Campionilor. Acesta a fost unul din motivele pentru care fostul star al Barcelonei a ales Parisul. Dacă Ronaldo și United se vor califica, însă, va fi un nou motiv de bucurie pentru orgoliosul CR7.

Atletico – Bayern reprezintă celălalt derby din această fază. La cum arată cele două echipe, bavarezii sunt mari favoriți. Campioana Spaniei suferă în acest sezon, Diego Simeone nu mai reușește să își facă echipa să joace la fel de organizat așa cum obișnuia. În campionat distanța față de Real Madrid este mare, așa că Liga Campionilor poate fi prioritarea „plăpumarilor”. Mai ales că Simeone visează să câștige trofeul cu Atletico, iar eliminarea lui Bayern ar putea reprezenta un mesaj pentru restul Europei.

Liverpool, Chelsea și Manchester City, norocoasele tragerii la sorți

Forțele din Premier League și-au asigurat adversari mai facili în această fază. Salzburg, Villareal și Lille pot pune probleme, dar Jurgen Klopp, Pep Guardiola și Thomas Tuchel vor fi mulțumiți cu această tragere. S-au evitat adversari mult mai dificili așa că cele trei echipe pot să plănuiască pentru mai departe. Nici Real Madrid nu va fi foarte îngrijorată, chiar dacă Benfica este echipa care a trimis Barcelona în Europa League. Dar echipa lui Ancelotti arată foarte bine și cea mai titrată echipă din Liga Campionilor va avea altă forță și alte atgumente față de Barcelona.

Programul complet din optimile Ligii Campionilor

Benfica – Real Madrid

Villareal – Manchester City

Atletico – Bayern Munchen

FC Salzburg – Liverpool

Inter Milano – Ajax

Sporting – Juventus

Chelsea – Lille

PSG – Manchester United

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622