Calificare dramatică pentru Real Madrid în finala Supercupei Spaniei! Galacticii au avut nevoie de lovituri de departajare

George Drafta 12.01.2023, 08:57

Campioana Europei a trecut de Valencia şi aşteaptă acum să îşi afle adversara din ultimul act.

Trupa blanco a avut parte şi de mult noroc pentru a-i răpune pe lilieci. Scorul după cele 90 de minute regulamentare a fost 1-1. Benzema a marcat din nou din penalty, aşa cum se întâmplase şi în ultimele două meciuri de campionat, cu Valladolid şi Villarreal.

Însă nu a fost suficient pentru victorie. Adversarii au egalat rezultatul de pe tabelă imediat după pauză prin Lino, iar scorul nu s-a schimbat nici măcar după cele două reprize de prelungiri. Până la executarea loviturilor de departajare meciul a oferit ocazii importante la ambele porţi.

Raportul şuturilor pe poartă a fost de 6-3 în favoarea trupei lui Ancelotti. La loteria penaltyurilor, favorita s-a impus. Adversarii au ratat de două ori prin Comert și Gaya, în timp ce campioana a marcat din toate cele 4 execuţii. Benzema, Modric, Kroos şi Asensio au punctat şi au dus-o pe Real Madrid în finala competiţiei.

Duelurile au fost de multe ori la limita regulamentului la Riyadh

Îngrijorări pentru Ancelotti

Chiar dacă fotbaliştii săi şi-au atins obiectivul, antrenorul italian al Realului are suficiente emotive de îngrijorare după ce  a fost nevoit să îi înlocuiască pe Militao şi Lucas Vazquez din cauza unor accidentări. Cei doi sunt astfel incerţi pentru ultimul act al Supercupei Spaniei care va avea loc duminică.

Adversara Realului se va stabili astăzi, în urma duelului dintre Betis şi FC Barcelona. Real Madrid este deţinătoarea Supercupei Spaniei, cucerit anul trecut după finala cu Athletic Bilbao. Benzema & Co au în total 12 trofee în palmares în această competiţie, cu unul mai puţin decât marea rivală FC Barcelona.

Cu un prim trofeu cucerit în 2023, madrilenii şi-ar bucura suporterii, dezamăgiţi de faptul că echipa este pe locul secund în clasamentul din La Liga, la trei puncte în urma rivalei FC Barcelona.

Ancelotti şi-a învins fostul elev

Tehnicianul peninsular a avut parte aseară la Riyadh de un nou duel împotriva unuia dintre foştii săi jucători. Gennaro Gattuso este antrenorul Valenciei din vara anului trecut, dar liliecii sunt departe de pretenţiile fanilor şi de performanţele clubului de la începutul acestui secol. Ancelotti a recunoscut faptul că Gattuso nu a fost nicidecum un „elev model”.

Ancelotti şi Gattuso au fost pentru a patra oară faţă în faţa în cariera de antrenor

“Am avut momente frumoase împreună, am câștigat Champions League. Dar relația noastră n-a fost mereu bună, am avut probleme de ordin personal, dar nu vreau să vorbesc despre această situație. Mulți antrenori au ieșit din acea echipă a Milanului. Seedorf, Pirlo, Gattuso, Nesta. Nu spun că au învățat de la mine, dar a fost o experiență”, a declarat Ancelotti, înaintea jocului din semifinală.