Update. Simona Halep s-a retras de la Cincinnati. Problemele de sănătate au înfrânt-o pe campioana noastră

UPDATE. Simona Halep nu s-a putut recupera pe deplin după problemele fizice acuzate în meciul cu Potapova din primul tur, când a avut niște dureri la piciorul stâng, și s-a văzut nevoită să abandoneze turneul de la Cincinnati, chiar înaintea partidei din manșa secundă, contra Veronikăi Kudermetova. Cel mai probabil românca a acuzat și o stare de oboseală după turneul de la Toronto, pe care l-a câștigat după o finală împotriva lui Beatriz Haddad Maia din Brazilia.

Fostul lider WTA nu a dorit să forțeze înaintea ultimului turneu de Grand Slam al anului, cel de la US Open, pentru a nu risca să nu poată concura. Turneul de la Flushing Meadows se va desfășura în perioada 29 august – 11 septembrie. Astfel, Simona va avea destul timp pentru a se recupera total după aceste probleme.

Veronika Kudermetova a avansat automat în optimile de finală. Acolo, ea se va duela cu învingătoarea dintre Paula Badosa și Ajla Tomljanovic.

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a învins-o pe Anastasia Potapova. Cu cine va juca sportiva de la malul mării în turul secund.

Simona Halep, calificată în turul doi al WTA Cincinnati

Simona Halep a trecut de Anastasia Potapova, scor 6-4, 3-6, 6-3, după 135 de minute de joc. Jucătoarea din România nu a avut o misiune ușoară, dar s-a încăpățânat să rămână pe teren și s-a calificat în turul doi la Cincinnati.

În turul următor, sportiva de la malul mării va întâlni o altă jucătoare din Rusia. Este vorba despre Veronika Kudermetova. Aceasta din urmă a dispus în primul tur de Barbora Krejcikova (26 de ani, 19 WTA). Partida dintre cele două s-a încheiat cu scorul de 6-3, 6-3.

Cine e Veronika Kudermetova, următoarea adversară a Simonei Halep la WTA Cincinnati

Veronika Kudermetova are 25 de ani. Ea ocupă poziția a 20-a în clasamentul WTA, în timp ce Simona Halep a urcat pe locul 6 WTA.

Jucătoarea din Constanța își cunoaște foarte bine adversara. Cele două sportive s-au confruntat de mai multe ori în trecut, iar Halep s-ai impus de fiecare dată.

Primul joc dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova a avut loc anul trecut, la Australian Open 2021. La acel moment, fiica lui Stere Halep s-a impus cu 6-1, 6-3. Tot anul trecut, cele două sportive s-au confruntat la Moscova. Românca a învins-o pe Veronika Kudermetova, scor 6-1, 7-6 în optimile Cupei Kremlinului.

Ultima confruntare dintre cele două a avut loc la turneul de categorie WTA 250 de la Melbourne. Marea noastră campioană s-a impus atunci cu scorul de 6-2, 6-3.

Simona Halep: ”Sper să fac o treabă bună și acolo”

Simona Halep traversează o formă foarte bună. Campioana noastră a venit la Cincinnati din postura de câștigătoare a primului turneu premergător US Open, cel de la Toronto. Ea a întâlnit duminică una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit, Beatriz Haddad Maia. Românca a avut nevoie de două ore și 16 minute pentru a trece de sportiva din Brazilia.

Eleva lui Patrick Mouratoglou a recunoscut, după succesul de la Toronto, că este cu gândul la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open.

Am luat punctele și nu am așteptat greșeala lui Haddad. M-am bucurat mult că am reușit să câștig chiar dacă a fost un meci tare dificil.

Cred că partea mentală a fost foarte importantă. În momentele importante am reușit să joc mai agresiv și să iau punctul și să nu aștept greșeala. Toate la un loc m-au ajutat să câștig pentru că a fost foarte dificil. Ea joacă foarte bine.

Mă simt bine pe teren, lupt. Fizic sunt foarte bine, jocul arată bine. Am încredere și vreau doar să o iau pas cu pas. Așa că turneul următor e important și sper să fac o treabă bună și acolo.”, a declarat sportiva din România, conform prosport.ro.