LIVE TEXT | Simona Halep – Elise Mertens, scor 6-4, 5-7, 5-7 | Simona Halep e eliminată în optimi la Madrid, la capătul unui meci extrem de echilibrat

Mihai Rosoiu / 04.05.2021, 15:59

România mai are o singură reprezentantă în turneul WTA de la Madrid. Cu cine joacă Simona Halep în optimile de la Madrid și când are loc partida au anunțat deja organizatorii. Jucătoarea de tenis din Constanța și-a făcut deja temele pentru duelul din optimile competiției din capitala Spaniei.

Simona Halep (29 ani) va da piept cu una dintre cele mai incomode adversare din circuit, însă pe hârtie campioana noastră este marea favorită a duelului din această după-amiază

LIVE TEXT | Simona Halep – Elise Mertens, scor 6-4, 5-7, 5-7, în optimi la Madrid!

6-4, 5-7, 5-7: Game, set și meci, Elise Mertens! Simona Halep părăsește turneul de la Madrid în optimi, la capătul unui meci extrem de echilibrat, de 2 ore și 36 de minute.

6-4, 5-7, 5-6: Game, Mertens. Simona pierde game-ul și e obligată să câștige pe serva ei pentru a rămâne în meci.

6-4, 5-7, 5-5: Game, Halep! Simona rezistă bine din puct de vedere fizic și câștigă game-ul la 15. Se joacă de 2 ore și jumătate la Madrid.

6-4, 5-7, 4-5: Game, Mertens! Elise Mertens câștigă game-ul pe propriul serviciu și conduce pentru a doua oară în decisiv.

6-4, 5-7, 4-4: Break, Mertens. Belgianca se impune pe serviciul lui Halep, la 30, iar lupta din decisiv continuă să fie foarte echilibrată.

6-4, 5-7, 4-3: Break, Halep! Simona Halep oferă o reacție pe măsură și face break-ul la 30!

6-4, 5-7, 3-3: Break, Mertens. Simona Halep pierde avantajul break-ului.

6-4, 5-7, 3-2: Game, Mertens. Jucătoarea din Belgia câștigă la 15 pe serviciul ei, însă Halep are în continuare un break în față.

6-4, 5-7, 3-1: Game, Halep! Simona confirmă break-ul și face 3-1 în decisiv. A fost un game maraton, în care Simona Halep a salvat și o minge de break. Serviciul nu a funcționat și a ajuns la 10 duble greșeli în acest meci.

6-4, 5-7, 2-1: Break, Halep! Game foarte bun reușit de Simona! Fructifică a doua minge de break și câștigă game-ul la 30!

6-4, 5-7, 1-1: Game, Halep! Simona servește bine și câștigă primul game în setul decisiv.

6-4, 5-7, 0-1: Game, Mertens! Jucătoarea din Belgia câștigă la 30 primul game din setul decisiv.

6-4, 5-7: Break și set, Mertens! Belgianca face break-ul la 0 și câștigă setul 2! Urmează setul decisiv.

6-4, 5-6: Game, Mertens! Belgianca se impune fără probleme și obține un game alb.

6-4, 5-5: Game, Halep! Simona se impune la capătul unui game destul de echilibrat, în care a făcut o nouă dublă greșeală, a 8-a a meciului.

6-4, 4-5: Game, Mertens! Belgianca se impune la 0 în acest game.

6-4, 4-4: Break, Mertens! Belgianca face re-break-ul, profitând de un serviciu slab al Simonei. Halep a făcut a 7-a dublă greșeală a meciului în acest game.

6-4, 4-3: Break, Halep! Simona fructifică prima minge de break din acest game și conduce pentru prima dată în acest set!

6-4, 3-3: Game, Halep, la 15! Revenire în set pentru româncă.

6-4, 2-3: Break, Halep, la avantaj!

6-4, 1-3: Break, Mertens, la 15!

6-4, 1-2: Rebreak, Halep, la 0!

6-4, 0-2: Break, Mertens, la avantaj!

6-4, 0-1: Game, Mertens, la 15!

6-4: Game și set, Simona Halep, la 15! Primul act s-a încheiat.

5-4: Game, Mertens, la 15! Simona scurtează fără succes punctele.

5-3: Game, Halep, la 0!

4-3: Break, Halep, la 15!

3-3: Break, Mertens, la avantaj!

3-2: Game, Mertens, la 30!

3-1: Game, Halep, la avantaj! Încă o minge de break salvată de Simona.

2-1: Break, Halep, la 15!

1-1: Game, Halep, la avantaj! Românca a salvat trei mingi de break!

0-1: Game, Mertens, la 30!

A început meciul!

Potrivit programului anunțat de organizatorii întrecerii WTA, Simona Halep va intra pe terenul de la Madrid în jurul orei 14:00. Este cunoscut faptul că la astfel de turnee, ora nu se respectă întru tocmai. Multe dintre jocuri depinzând de ceea ce se petrece înaintea lor pe terenurile respective.

Jocul din cadrul Mutua Madrid Open 2021 va fi transmis, în direct, de Digi Sport 2. Acesta poate fi urmărit și pe aplicația online a celor de la RCS-RDS. Abonații companiei vor putea urmări pe DigiSport Online toate evenimentele difuzate pe canalele de sport RCS-RDS.

Dacă orarul fixat se va respecta, meciul dintre Simona Halep și Elise Mertens (25 ani), din Belgia. Adversara Simonei Halep pentru duelul de astăzi ocupă locul 16 în ierarhia WTA, însă în urmă cu câțiva ani a pătruns inclusiv în Top 10.

Avantaj mare de partea Simonei Halep

Cele două adversare de la Mutua Madrid Open 2021 s-au mai înfruntat de cinci ori până acum. Așa cum era de așteptat, avantajul e de partea Simonei Halep. Românca s-a impus în patru dintre meciurile directe, singura victorie a belgiencei venind în 2019, la Doha.

Două succese clare pentru Simona Halep la Madrid

Simona Halep este singura româncă rămasă în competiția din Spania. În primele manșe ale întrecerii, constănțeanca a reușit două victorii categorice în fața unor adversare mult mai slab cotate. Până acum, românca nu a cedat niciun set și ca o coincidență, a câștigat de fiecare dată primul set cu același scor: 6-0.

Rezultate Simona Halep la Mutua Madrid Open 2021

• turul I: Simona Halep vs. Sara Sorribes Tormo (Spa) 6-0; 7-5
  • turul II: Saisai Zheng (Chi) vs. Simona Halep 0-6; 4-6.

Simona Halep a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017, dar a disputat şi alte două finale, una pierdută în 2014 în faţa rusoaicei Maria Şarapova şi alta în 2019, cedată în faţa olandezei Kiki Bertens.