Dan Petrescu și transferul misterios din Liga I. Antrenorul lui Kayserispor vrea un jucător care nu se mai află în prim planul fotbalului românesc, de ceva timp. Fostul tehnician al campioanei României este foarte grăbit să își întărească echipa. Kayseri se află într-o situație foarte grea și „Bursucul” nu mai vrea să piardă timpul.
Petrescu spera să îl aducă pe Damjan Djokovici, cu care a lucrat foarte bine în Gruia. Antrenorul vroia un jucător cu experiență în linia mediană, pe care să se bazeze. Acest lucru nu mai este posibil, după ce Marius Șumudică și Risezpor i-au luat-o înainte. Așa că Petrescu s-a reorientat tot către Liga 1. Iar numele ales este unul surprinzător.
Nu este un secret dorința lui Dan Petrescu de a-l convinge pe Constantin Budescu să meargă, după el, în Turcia. Atacantul de 31 de la Astra nu este singurul fotbalist din Liga 1 de pe lista lui Petrescu. Alexandru Mateiu este numele surprinzător pe care „Bursucul” îl dorește, alături de el, în Turcia.

Mijlocașul de 31 de ani a ajuns rezervă de lux la Craiova, asta după ce ani de zile era o piesă importantă în angrenajul echipei. Jucătorul a devenit rezervă în timpul lui Cristiano Bergodi și nu a mai reușit să își recâștige postul de titular. Nici Corneliu Papură nu l-a mai băgat în seamă pe fostul lider în Bănie, așa că un eventual transfer în Turcia ar veni ca o salvare pentru Mateiu.
Șansele lui Mateiu de a reveni în primul 11 la Craiova sunt reduse, mai ales după întoarcerea lui Vladimir Screciu. Dan Nistor este unul din liderii echipei, iar Mihai Căpățînă sau Ovidiu Bic sunt și ei preferați înaintea lui.
Rămâne de văzut ce va prefera viitorul antrenor din Bănie, oricare ar fi el. Dar este greu de crezut că MAteiu va mai primi multe șanse la Craiova. Dan Petrescu speră să îi convingă pe șefii clubului oltean să îl cedeze gratis pe fotbalist, pentru a face economie salariul acestuia.
Mateiu este cotat la 750.000 de euro, dar turcii nu vor să plătească o asemenea sumă pentru un fotbalist care a fost mai mult rezervă. Mai ales că aceștia i-au adus deja jucători lui Petrescu
Mateiu a jucat 200 de partide pentru Craiova, unde a ajuns în 2014. Mijlocașul a fost unul din liderii echipei care a cucerit Cupa României, în 2018. A marcat 10 goluri în tricoul oltenilor, dar acum ar putea alege să plece. Mai ales că Dan Petrescu este sigur că experiența lui poate să ajute la menținerea lui Kayserispor în prima ligă din Turcia.