UPDATE. Vlad Stancu, argint la 400 de metri liber. David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur! „Racheta”, fără egal la Europenele de la Otopeni

Octavian Vasilescu 10.07.2022, 17:43

David Popovici (17 ani) a câștigat finala probei de 100 metri liber din cadrul Campionatelor Europene de natație.

UPDATE. Vlad Stancu a câștigat argintul la 400 de metri liber! Românul a făcut un ultim bazin senzațional și a recuperat din diferența la care se afla față de locurile 2 și 3

„Racheta” a triumfat fără emoții în finala probei de 100 metri liber, duminică, în bazinul din Otopeni. Popovici a terminat finala cu timpul 47.69, la aproape o secundă în fața britanicului Jacob Whittle.

David Popovici, medalie de aur și la 100 metri liber

Mai jos puteți vedea rezultatele complete din finala de 100 metri liber:

Popovici a intrat în finală de pe prima poziție. În semifinale, el a înregistrat un timp de 48sec31/100. Datorită acestui rezultat, sportivul de la CS Dinamo a pornit cursa de 100 metri liber de pe culoarul al patrulea.

8 medalii are acum România la Campionatele Europene de juniori de la Otopeni: patru de aur (David Popovici – 100 m liber, 50m liber, 200m liber, 4x100m liber masculin, Vlad Stancu – 1500 m liber) și trei de argint (ștafeta combinată la 4x100m liber, Bianca Costea – 50 m liber și Vlad Stancu – 800 metri liber).

VIDEO Desfășurarea zilei de duminică, de la Campionatele Europene de natație

Vineri, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 50 metri liber. El a terminat proba cu timpul de 22:16. Podiumul a fost completat de Jere Hribar (Croația / 22:55) și Martin Kartavi (Israel / 22:57).

Programul lui David Popovici

David nu va avea parte de odihnă în perioada următoare. După ce a impresionat la Budapesta și Otopeni, puștiul de la CS Dinamo va mai concura la două turnee majore.

În perioada 11-17 august, David Popovici va participa la Campionatele Europene de seniori la Roma. În 2021, el a impresionat în capitala Italiei. David a stabilit un record mondial la Europenele de juniori de la Roma, 1 min 45 sec 26/100.

Vara lui David Popovici se încheie la Lima, capitala statului Peru. El va concura la Campionatele Mondialele de juniori în perioada 30 august – 4 septembrie. Pentru Popovici va fi ultima ediție a Mondialelor de juniori la care va putea participa.