Într-o intervenție în emisiunea „Națiune Stelistă”, găzduită de Asociația Steliștilor 1947, Daniel Oprița, antrenorul celor de la CSA Steaua, a dat asigurări că echipa sa este pregătită pentru derby-ul cu FCSB 2, partidă care se va disputa sâmbătă, 13 Martie, pe terenul 5 din Ghencea.
Tehnicianul militarilor spune că, în proporție de 90%, știe care vor fi jucătorii trimiși de la prima echipă pentru a ajuta „satelitul” din eșalonul terț. „Eu mă gândesc ce echipă ar putea să trimită și cred că 90% o ghicesc. Probabil vor juca cu Niga în poartă, Pantea, Filip, Soiledis și poate unul dintre copii ca fundaș central. Șut, Perianu, Oaidă, Buziuc, Robert Ion și Ardeleanu. Cam așa văd eu echipa care să joace cu noi. Și Simion s-ar putea să apară. Nu mă sperie, dar este o echipă bună, trebuie să fim atenți. Eu zic că se joacă, sper să câștigăm. Nu ne așteptăm la un meci ușor, îi au pe Șut, Perianu, Simion și Soiledis, chiar dacă nu a mai jucat, e un jucător bun. Buziuc joacă și el în primele ligi de mult timp, Robert Ion a jucat foarte bine la Clinceni, Oaidă e internațional de tineret”.

Chiar dacă lasă de înțeles că „și-a făcut temele” înaintea derby-ului, Daniel Oprița are, totuși, o scăpare importantă în documentare. Astfel, tehnicianul Stelei nu știe situația lui Robert Ion. Jucătorul în vârstă de 20 de ani s-a accidentat grav în luna octombrie a anului trecut, când, după un meci, tot la echipa secundă, contra celor de la Rapid 2, a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior. Telentatul mijlocaș a fost supus unei intervenții chirugicale și, în acest moment, se află, încă, în recuperare, prezența sa pe teren, la derby-ul de sâmbătă, fiind imposibilă.
CSA Steaua și FCSB 2 fac parte din Seria 4 a eșalonului terț și luptă pentru promovarea în liga secundă. Înaintea meciului direct din retur – în tur, CSA Steaua s-a impus la limită, 2-1, militarii se află în fruntea clasamentului, cu un avantaj de două puncte în fața rivalilor de la FCSB 2. Acest joc pare o nouă bătălie dintr-un război care, cel mai probabil, va continua, primele două formații din serie urmând să se califice într-un baraj în care vor juca, în funcție de poziția ocupată, cu elitele din celelalte serii. Ulterior meciurilor dintre primele două formații din fiecare serie, cele 10 câștigătoare vor juca un nou baraj, stabilindu-se, astfel, cinci echipe care vor obține promovarea în Liga 2. În aceste condiții, sunt șanse foarte mari ca CSA Steaua și FCSB 2 să dispute o dublă manșă cu promovarea pe masă.