Italia, coșmarul românilor. „Tricolorii” care evoluează în Serie A au avut parte de o etapă de coșmar

Olteanu Ștefan / 16.02.2021, 21:09

„Tricolorii” care evoluează în Serie A au în continuare parte de dificultăți la echipele de club.

„Tricolorii” care evoluează în Serie A au avut parte de o etapă de coșmar

Runda cu numărul 22 din Serie A a marcat o nouă etapă negativă în rândul „tricolorilor” români.
În lotul ultimelor trei clasate din Italia se regăsesc jucători români, iar la două dintre formații vorbim chiar de fotbaliști importanti pentru loturile naționale ale României.
Cagliari, Crotone și Parma au pierdut pe rând duelurile ultimei etape din Serie A și se luptă pentru supraviețuire în primul eșalon al Italiei.
Doar trei puncte le despart în subsolul clasamentului, iar primul loc salvator este ocupat de Torino, cu 17 puncte.

Denis Drăguș, din nou rezervă la Crotone

Denis Drăguș (21 de ani) evoluează la Crotone din toamna lui 2020, echipă pentru care a strâns opt apariții. Din cele opt meciuri, Drăguș a început ca titular doar unul.
Drăguș are două apariții în echipa națională, iar lipsa de jocuri din ultima perioadă l-a scos din calculele selecționerului. Crotone este codașa din Serie A, cu doar 12 puncte după 20 de meciuri jucate.
Drăguș nu a reusit să înscrie niciun gol pentru formația din Serie A.
Pentru Crotone urmeaza deplasarea infernală de la Torino, cu Juventus.

Serie A, coșmarul românilor

Răzvan Marin nu a reușit să o ajute pe Cagliari din postura de titular

Spre deosebire de Denis Drăguș, Răzvan Marin (24 de ani) a reușit să se impună în formula de start a lui Cagliari.
Mijlocașul central din naționala României a jucat 22 de meciuri pentru Cagliari în acest sezon, reușind să înscrie un gol și sa ofere două assist-uri.
Cu toate acestea, forma pe care o traversează Cagliari este una dezastruoasă. Opt înfrangeri și un egal în ultimele nouă meciuri din Serie A. Ultimul eșec a venit chiar în runda precedentă, scor 0-1 pe teren propriu cu Atalanta.
Cu Răzvan Marin titular în toate aceste partide, Cagliari a ajuns în zona roșie si ocupă locul 18 în clasament. 15 puncte după 22 de meciuri are Cagliari, iar în runda viitoare va avea parte de un duel crucial cu Torino.

Man și Mihailă, martori la un nou eșec al Parmei

Man (22 de ani) și Mihăilă (21 de ani) sunt, cu siguranță, doi dintre cei mai talentați fotbaliști români ai momentului. Cu toate acestea, adaptarea în Serie A pare să fie destul de dificilă pentru ei.
Mihailă a fost transferat de Parma în toamna anului trecut, când Craiova a încasat 8.5 milioane de euro. Atacantul cu cinci goluri marcate pentru naționala României U21 nu a prins decât șase meciuri în Serie A, fiind și o bună bucată de timp accidentat.
La sfarșitul lunii ianuarie, a venit rândul lui Dennis Man să prindă un transfer la Parma. Man a bătut recordul pentru cel mai scump jucător plecat din Liga 1. În schimbul sau, Parma a plătit nu mai puțin de 13 milioane de euro.
Man, care a marcat 14 goluri în acest sezon de Liga 1, a evoluat trei meciuri pentru Parma, toate din postura de rezervă.

Mihailă și Man au început ca rezerve la ultima înfrângere din Serie A, scor 2-1 în deplasare cu Verona.
Mihaiă a fost trimis în teren în minutul 69, în timp ce Man a prins doar câteva minute din finalul jocului. Fostul atacant al FCSB-ului a fost trimis pe teren în minutul 88.
Rezultatul de pe tabelă a fost stabilit încă din minutul 61, iar cei doi internaționali români nu au putut să schimbe soarta partidei.
Parma a ajuns la a patra înfrângere consecutivă și ocupă penultimul loc în Serie A, cu 13 puncte.
Pentru Man și Mihailă urmează duelul cu Udinese de pe teren propriu.

Serie A, cosmarul romanilor. Ce se intampla cu echipele la care activeaza „tricolorii”