Farul – Universitatea Craiova 0-3. Reghecampf a dat de pământ cu Hagi!

Octavian Vasilescu / 16.04.2022, 21:00

Farul Constanța a pierdut fără drept de apel meciul cu Universitatea Craiova, scor 0-3, în etapa cu numărul 5 din play-off.

Universitatea Craiova a rezolvat meciul în prima repriză. Markovic cu o dublă și Baiaram au marcat pentru trupa lui Laurențiu Reghecampf. După victoriile cu FCSB și CFR Cluj, oltenii bifează un nou rezultat mare.

Craiova are patru victorii și un singur eșec în play-off. Dacă FCSB nu va câștiga meciul cu CFR Cluj, programat duminică, oltenii vor avea o șansă bună de a termina pe locul 2 în Liga 1.

Farul – Universitatea Craiova 0-3

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer – Radaslavescu, Nedelcu (Mladen 60), Grameni (Purece 46) – Iancu (Moldoveanu 75), Jefte Betancor (A. Petre 45), Sali (Pitu 46)
REZERVE: Brănescu – Borza, Ciobanu, Moldoveanu, Martinovic
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Bic, A. Crețu (Nistor 71) – Gustavo (Roguljic 64), Baiaram (Constantin 81), Ivan – Markovic (Koljic 46)
REZERVE: Lazar – Găman, Căpățînă, Vlădoiu, Roguljic, Cîmpanu, Roguljic
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

Minutul 90+5: Fluier final! Universitatea Craiova câștigă fără emoții.

Minutul 90: Eliminare! Adi Petre a văzut direct cartonașul roșu după ce i-a pus talpa pe gleznă portarului Pigliacelli.

Minutul 67: Ocazie mare pentru Craiova! Koljic a primit în șase metri, dar Aioani a blocat șutul acestuia. Șansă uriașă pentru Koljic.

Minutul 60: Ocazie pentru Universitatea Craiova. Koljic l-a lăsat pe Baiaram singur cu Aioani, dar acesta a greșit preluarea. Portarul Farului i-a furat balonul în ultimul moment.

Minutul 54: Laurențiu Reghecampf, eliminat! Antrenorul a primit al doilea cartonaș galben din partea arbitrului Cătălin Popa.

Minutul 46: S-a reluat jocul.

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 45+2: GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan a trimis în diagonală în flancul drept, Jovan Markovic a preluat cu pieptul, iar apoi a șutat cu pământul la colțul lung. Aioani n-a avut nicio șansă, iar oltenii conduc cu 3-0. Dublă pentru Markovic, care ajunge la 12 goluri marcate în acest sezon.

Minutul 37: GOOOL Universitatea Craiova! Ștefan Baiaram majorează avantajul oaspeților. Artean a respins defectuos un balon, iar Alexandru Crețu a scăpat spre poarta Farului. Mijlocașul l-a servit ideal pe Baiaram, care l-a fentat pe Aioani, apoi a trimis printre picioarele acestuia. Universitatea Craiova conduce cu 2-0 după un joc pragmatic.

Minutul 32: Ocazie pentru Farul. Jefte Betancor a trimis la vinclu, dar Pigliacelli a respins în afara terenului. Oltenii rămân la conducere.

Minutul 15: GOOOL Universitatea Craiova! Jovan Markovic a reluat cu capul din centrul careului, iar mingea a lovit bara din dreapta și apoi a ricoșat în plasă. Aioani n-a avut nicio șansă! Gustavo a centrat perfect, iar Markovic nu a iertat.

Minutul 2: Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ștefan Baiaram a pătruns în careu prin flancul drept și a șutat puternic la colțul scurt. Portarul Marian Aioani a fost la post și a prins balonul. Oltenii încep partida în atac.

Minutul 1: A început partida de la Ovidiu!

Universitatea Craiova se află într-o formă de vis. Oltenii au învins FCSB (2-0) și CFR Cluj (3-2) în ultimele două etape. Antrenorul Laurențiu Reghecampf (46 de ani) a transmis ferm că jucătorii lui trebuie să câștige și acest meci. Craiova are ca obiectiv să termine pe locul 2 în play-off, peste FCSB.

Farul lui Gheorghe Hagi (57 de ani) aleargă după locul 4, care îi poate asigura prezența la barajul pentru UEFA Conference League. Constănțenii au câștigat un singur meci în play-off, 2-0 cu FC Argeș. De partea cealaltă, Craiova are trei victorii și un singur eșec în play-off, 1-3 cu FC Voluntari.

Echipele probabile

Cătălin Popa va fi arbitrul meciului din această seară. Asistenți au fost delegați Sebastian Gheorghe și Vladimir Urzică.

• Farul Constanța: Aioani – R. Boboc, Larie, Artean, De Nooijer – Rădăslăvescu, Nedelcu, Grameni – G. Iancu, Jefte Betancor, Pitu
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Mateiu, A. Crețu – Gustavo, Baiaram, Ivan – Markovic

VIDEO Universitatea Craiova a învins Farul Constanța în ultimul meci direct

Clasament play-off

Sâmbătă se mai dispută un meci din play-off, FC Voluntari – FC Argeș.

3. Universitatea Craiova – 36 pct.
  6. FC Argeș – 24 pct.

Ce a spus Gheorghe Hagi înaintea meciului

Urmează un meci foarte greu, contra unei echipe în formă, care are încredere. Craiova are jucători de calitate în toate compartimentele şi noi trebuie să ne ridicăm la un nivel foarte bun. Îi respectăm pe adversari, dar ne dorim o victorie acasă şi sperăm să o obţinem.

Trebuie să ne autodepăşim, pentru că Universitatea Craiova are un lot foarte bun, un antrenor cu experienţă şi traversează o formă foarte bună”, a declarat Gheorghe Hagi, la conferința de presă.

Ce a spus Laurențiu Reghecampf înaintea meciului

Ne obligă ultimele două rezultate și faptul că am reușit să ajungem mai aproape de locul doi. Ne obligă să mergem la Constanța și să încercăm să câștigăm toate cele trei puncte. Știm că va fi un meci dificil, întâlnim o echipă bună, cu jucători tehnici, foarte bine organizați.

Sper ca jucătorii să aibă în memorie ultima partidă pe care am pierdut-o la Constanța și să nu mai aibă asemenea sincope, greșeli și delăsare. Sunt sigur că echipa noastră are nivelul necesar să câștige meciul de la Constanța.

Cred că acum e momentul ca noi să arătăm ce ne dorim, pe finalul acestui play-off. Încercăm să pregătim o echipă competitivă pentru anul următor. Cu o victorie la Constanța, putem să schimbăm foarte mult ce se va întâmpla. Urmează și meciul dintre CFR și FCSB”, a spus Laurențiu Reghecampf, la conferința de presă,