FC Voluntari – Farul 1-0. Ricardinho a adus victoria cu un gol norocos în minutul 89. Budescu s-a accidentat grav

Olteanu Ștefan / 02.04.2022, 10:51

FC Voluntari a câștigat cu Farul, 1-0, după un meci în care statistica a înregistrat un singur șut pe poartă în minutul 80!! Partida a contat pentru runda a treia din play-off-ul Ligii 1.

Voluntari – Farul se anunța un bun afiș al Ligii 1. Cele două echipe au dezamăgit, însă, iar singurul eveniment de punctat ar fi accidentarea gravă a lui Budescu. Statistica partidei a înregistrat, în minutul 80, un singur șut pe spațiul porții.

Victoria gazdelor a venit târziu. Ricardinho a pus piciorul la o minge trimisă în careu și a deviat balonul în poarta lui Aioani.

Voluntari – Farul se termină 1-0, iar gazdele o egalează pe Universitatea Craiova, pe locul 3.

FC Voluntari – Farul 1-0

FINAL.
Min89: GOOOL!
Ricardinho deachide scorul cu o deviere din fața porții. Mingea a lovit și bara
Min 88: Vine și al treilea șut pe spațiul porții, din partea lui Radaslavescu.
Min83: Faze periculoase ale oaspeților, dar Popa este de netrecut în fața lui Adi Petre și Boboc
Min80: Gabi Iancu expediază al doilea șut pe spațiul porții, din întreaga partidă!!

Min72: Iese Dussaut, intră Boboc.
Min68: Iese Marcelo, intră Merloi
Min64: Nedelcu acuză ceva probleme medicale și este schimbat. Intră Grameni
Min59: Gabi Iancu îți face imediat simțită prezența, dar reluarea din centrul careului este blocată.
Min58: Ies Omoh, Sali și Ciobanu, intră Adi Petre, Radaslavescu și Gabi Iancu.
Min58: Jefte reia cu capul, desi este singur între patru adversari în careu, iar mingea se duce pe lângă poartă.
Min53: Jefte este lovit în tendon de Gabi Tamaș și cere îngrijiri medicale
Min46: Începe repriza a doua

Min45: PAUZĂ. Voluntari – Farul 0-0

Min37: Iese Budescu, intră Droppa
Min33: Budescu s-a accidentat și cere intervenția medicilor. Acuză o durere la tendonul piciorului stâng.
Min29: Ricardinho reia greșit la centrarea lui Budescu
Min23: Armaș este aproape de deschiderea scorului, dar lovitura de cap se duce puțin pe lângă poartă
Min21: Budescu îl găsește excelent pe Denis Ciobotariu, dar acesta nu știe ce să facă în careu
Min20: Enes Sali pare cel mai activ om al oaspeților, dar combinațiile cu Jefte Betancor au fost de fiecare dată blocate de gazde
Min1. Începe partida.

FC Voluntari – Farul. ECHIPELE DE START:

FC VOLUNTARI: 71. M. Popa l 13. D. Ciobotariu, 30. Tamaș, 5. Armaș, 6. Briceag l 24. Ricardinho, 3. Meleke l 14. Marcelo, 50. Budescu, 22. Rață l , 77. Nemec
REZERVE: 12. Râmniceanu, 23. Al. Vlad, 98. Cr. Costin, 2. Fl. Achim, 66. Droppa, 21. Al. Ilie, 8. I. Gheorghe, 10. Merloi, 27. Tehe

ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FARUL: 12. Aioani l 4. Dussaut, 17. Larie, 5. Mladen, 6. De Nooijer l 18. Artean, 16. Nedelcu, 11. A. Ciobanu l 92. Omoh, 10. Betancor, 77. Sali ,
REZERVE: 94. Brănescu, 2. Boboc, 27. Borza, 29. Radaslavescu, 24. Grameni, 30. Purece, 19. Moldoveanu, 9. Ad. Petre, 28. Iancu

ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitri: Radu Petrescu, Mihai Marica, Daniel Mitruți

Fără victorie în acest debut de playoff, Farul Constanța va încerca să smulgă toate cele trei puncte în deplasarea de la FC Voluntari, însă pe formația antrenată de Gheorghe Hagi o așteaptă o confruntare foarte dificilă.
În primele două etape, FC Voluntari a încasat o înfrângere în fața campioanei CFR Cluj, scor 1-3 și a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 3-1. Ilfovenii sunt pe locul 4 în clasament, cu 27 de puncte, la doar 3 puncte în spatele poziției de Conference League.

De partea cealaltă, Farul Constanța nu are nicio victorie în playoff. În prima etapă, constănțenii au cedat în deplasare cu FCSB, scor 0-2, iar în runda precedentă au obținut o remiză pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-0.
Farul Constanța e pe 5 în playoff, cu 25 de puncte.

În sezonul regular, FC Voluntari s-a impus în tur, pe teren propriu, scor 1-0, însă în retur, la Constanța, Farul a câștigat cu 3-0.

Echipele probabile

FC Voluntari: 71. M. Popa l 3. D. Ciobotariu, 30. Tamaș, 5. Armaș l 8. I. Gheorghe, 22. Rață, 66. Droppa, 18. Helder, 6. Briceag l 14. Marcelo, 77. Nemec
Rezerve: 12. Râmniceanu, 10. Merloi, 11. Golan, 23. Al. Vlad, 24. Ricardinho, 28. Andres, 50. Budescu, 80. L. Fulop, 98. Cr. Costin
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Farul Constanța: 12. Aioani l 2. Boboc, 5. Mladen, 17. Larie, 6. De Nooijer l 18. Artean, 11. A. Ciobanu, 24. Grameni l 9. Petre, 10. Betancor, 92. Omoh
Rezerve: 94. Brănescu, 4. Dussaut, 13. Sali, 16. Nedelcu, 19. Moldoveanu, 21. D. Sârbu, 28. Iancu, 29. Radaslavescu, 80. Pitu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Radu Petrescu; A1: Mihai Marica; A2: Daniel Mitruți

Declarațiile antrenorilor

Liviu Ciobotariu:

Revenim după această pauză competițională în care, sincer, îmi doream să avem așa o liniște în ceea ce privește pregătirea noastră. Însă, din păcate, am avut ceva probleme medicale. Am avut 9 jucători gripați. Nu am putut să ne desfășurăm activitatea așa cum ne-am fi dorit, din păcate.

Ne așteaptă o partidă dificilă. Am simțit-o pe pielea noastră la ultimul joc din campionat, la Constanța, unde am fost clar depășiți și am pierdut la o diferență de 3 goluri. E clar că ne așteaptă un meci foarte greu. Întâlnim un antrenor cu multă experiență, Gică Hagi, cu jucători care pot face diferența în orice moment. Dar eu am încredere în jucătorii pe care îi am la dispoziție. Jucăm acasă și de fiecare dată când am jucat acasă am făcut meciuri foarte bune. Nu am pierdut decât trei partide într-un an de zile, de când sunt eu la echipă. Îmi doresc să facem un joc bun și să câștigăm cele 3 puncte”.

Gică Hagi:

După această pauză competițională încercăm să strângem rândurile. Încercăm să câștigăm meciul din deplasare, la o echipă care a făcut un campionat foarte bun. Cred că cu ei, ultima oară acasă, am jucat foarte bine. Nu la fel de bine am jucat în deplasare, când am luat bătaie.

Avem două meciuri în care să analizăm foarte bine și să vedem lucrurile care s-au făcut bine și care nu. Sper ca de această dată să mergem la Voluntari și să câștigăm acest meci. Nimic nu e ușor în viața, dar depinde de noi. Sper să fiu inspirat la echipa pe o voi face. Jucătorii să fie inspirați pe terne și să venim cu cele trei puncte acasă”.

Gică Hagi are un obiectiv clar trasat la Farul Constanța: „Trebuie să producem rezultate dacă vrem să ne gândim la o participare în Europa”.