Marea Bayern Munchen, umilită în Cupa Germaniei! Nu s-a mai întâmplat asta din 1978

Bădulescu Silvian / 28.10.2021, 08:48

Bayern Munchen a fost eliminată din Cupa Germaniei. Gigantul bavarez a fost trimistă acasă de Borussia Monchengladbach. Scorul final reprezintă cea mai mare înfrângere pentru echipa antrenată de Nagelsmann din 1978 până în prezent.

Umilință istorică

Borussia Monchengladbach, câștigătoare a cinci titluri în Bundesliga, a eliminat campioana ultimelor 9 ediții de campionat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Germaniei. Deși aceștia au folosit cel mai bun 11 pe care l-au avut la îndemână, trupa de pe Borussia Park a fost net superioară. Oaspeții erau la pământ după prima repriză. Golurile primei reprize au fost marcate de Kone, în minutul 2, cu șut din prima, în stânga lui Neuer, golul doi a fost marcat de Remy Bensebaini, cu gol în dreapta lui Neuer, în minutul 15, iar același algerian a pus pe tabelă scor de forfait după ce a executat perfect o lovitură de pedeapsă, în minutul 21.

Deși a doua repriză, bavarezii au forțat și au încercat să egaleze, a fost în zadar. Monchengladbach a mai înscris de două ori pentru a adânci și mai mult umilința lui Bayern. De această dată, Breel Embolo, elvețianul din atacul echipei a ieșit la rampă. Dacă în prima repriză a dat un assist, la primul gol,  în cea de-a doua parte a partidei a reușit o dublă. Primul gol l-a reușit în minutul 51, după o indecizie a lui Dayot Upamecano, iar cel de-al doilea a venit după o pasă bună de la Netz și o execuție cu stângul, la colțul lung.

42 de ani, 10 luni și 19 zile

Rezultatul acestui meci a consemnat prima înfrângere la o diferență de cinci goluri din 1978. Mai exact, după 42 de ani, 10 luni și 19 zile, bavarezii nu mai suferisă o înfrângere la această diferență sau mai mare. Atunci, aceștia au pierdut în fața celor de la Fortuna Dusseldorf, scor 7-1, în Bundesliga. Mai mult, Bayern „a reușit” primul meci fără gol marcat după o serie de 84 de partide oficiale. Aceștia se aflau la 13 meciuri de recordul mondial, deținut de River Plate. Argentinienii marcaseră în nu mai puțin de 96 de meciuri consecutive.

Ultima oară când bavarezii n-au reușit să înscrie într-un meci oficial a fost pe 09.02.2020, după un 0-0 în fața celor de la RB Leipzig. De asemenea, din 2012 în prezent, este prima oară când aceștia primesc mai mult de 4 goluri în cupă. În finala din DFB-Pokal, Borussia Dortmund s-a impus cu scorul final de 5-2, după un hattrick reușit de Robert Lewandowski, polonezul din atacul echipei, atunci la galben-negri. Totodată, este pentru prima oară în istorie când Bayern pierde la 5 goluri diferență în cupă.