Marius Șumudică, în extaz după debutul victorios în Liga Campionilor cu CFR Cluj. Fotbalistul care l-a impresionat: „Ați văzut ce siluetă are?!”

Moldoveanu Camelia 06.07.2021, 22:36

CFR Cluj a câștigat meciul din preliminariile Champions League contra Borac Banja Luka, scor 3-1. Marius Șumudică începe astfel în forță în primul meci disputat de campioana României. Elevii săi au reușit să se impună încă din minutul 11, atunci când au marcat primul gol. Cine este fotbalistul care l-a impresionat cel mai mult.

Desfășurare de forțe în prima repriză din meciul CFR Cluj – Borac Banja Luka

Campioana României a intrat în forță pe teren și a reușit să înscrie primul gol în minutul 11 prin Omrani. Campioana Bosniei nu s-a lăsat mai prejos și în minutul 26 Vranjes expediază o minge periculoasă, din lovitură liberă, dar Arlauskis reține fără probleme.

Cu toate că păreau ușor mai relaxați, clujenii au marcat încă un gol în minutul 28. Deac a ținut să-și repare greșeala de la penalty și a înscris după o fază rapidă creată de Păun și Omrani. Șutul violent al lui Costache a lovit pământul chiar în fața porții, iar Lakic a scos cu greu mingea. Ar fi putut fi 3-0.

În prelungirile primei reprize Borac Banja Luka reușește să fructifice prima fază cu adevărat periculoasă. Moraitis marchează, cu capul, pe lângă Arlauskis.

După pauză, CFR Cluj a mai venit cu un gol spectaculos

Sigurjonsson a apărut iar la finalizare, după o pasă a lui Deac. Islandezul a marcat cu un șut superb, la vinclu, în minutul 60. La nouă minute distanță, CFR Cluj ar fi putut să înscrie iar. Faza periculoasă creată de Petrila n-a avut însă succes, oaspeții reușind să-l îndepărteze. Fanii mai așteptau măcar un gol în poarta oaspeților

Aproape de încheierea partidei, în minutul 87, Vranjes a profitat de relaxarea clujenilor și a scăpat singur cu portarul. Din fericire, atacantul a ratat execuția și lobul a trecut pe lângă poartă.

Marius Șumudică are un mare regret

Cu toate că echipa sa a câștigat cu 3-1, Marius Șumudică regretă faptul că oaspeții au reușit să înscrie. Antrenorul și-ar fi dorit să plece cu poarta neatinsă din acest duel. Meciul din deplasare se dorește a fi unul fără nicio greșeală.

Nu pot să spun că suntem calificați, în fotbal se poate întâmpla orice. Va dați seama ce ne așteaptă acolo. Știu că sunt suporteri pătimași, vor pune presiune. Trebuie să fim inteligenți și să menținem acest avantaj de 2 goluri. Îmi pare rău că am primit gol, am strigat de 5 ori după margine că mai e un minut și trebuie să închidă jocul. Dacă întram cu 2-0 la pauză, cu siguranță în repriza a două mai marcam cel puțin o dată și la 3-0 eram aproape calificați. Îmi pare rău de ocaziile pe care le-am avut, în prima repriza am avut 4-5 situații clare, la fel și în repriza a două. Lipsește ritmul, e primul joc, a fost o presiune teribilă. Am venit la un club care e învățat cu victorii, cu trofee și credeți-mă că a fost o presiune uriașă asupra mea. Jucătorii sunt învățați cu presiune, o au în ADN că să zic așa.

Se întâmplă în fotbal, sperăm să nu mai facem astfel de greșeli în deplasare. Acea ocazie a lor, ultima, e offside de un metru. M-am uitat de 3 ori acum. Brigada de arbitri a dat mai mult pentru ei unde a fost la limita. Am avut 5-6 situații clare de a marca, de unde nu avem voie să ratăm.”, a declarat Marius Șumudică.

Marius Șumudică: „M-am simțit senzațional. Le mulțumesc suporterilor”

Șumi i-a dat exemplu pe câțiva jucători capricioși care i-au trecut prin mâini, făcând referire evident la Rondon care a părăsit CFR Cluj fiind acuzat de un caracter îndoielnic. Mai mult, acesta este mândru de evoluția fizică a lui Omrani. Pe lângă probleme și nemulțumiri, tehnicianul a spus că s-a simțit minunat la acest meci.

Ar trebuie să îl întrebați pe Omrani, pe Budescu, pe Alibec, pe Maxim. Astfel de jucători capricioși. Sper că l-am făcut să înțeleagă ce trebuia. Talentul nu e de ajuns. A muncit foarte mult, vedeți și silueta pe care o are. Va crește de la meci la meci și va deveni Omrani de acum câțiva ani. Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor, exprimarea în joc. Ne-am creat o sumedenie de ocazii și nu au fost întâmplătoare. Am gândit tot ce am făcut. Am bătut 3-1, ne așteaptă un meci extrem de dificil cu cei din Craiova. O echipa puternică, un joc care se va decide în 90 de minute sau la lovituri de pedeapsa. Sper să se elimine entuziasmul jucătorilor mei și să revenim cu picioarele pe pământ. Să ne batem la acest trofeu. După vom juca în deplasare în Serbia, nu va fi ușor. Cred că totuși avem un avantaj oarecum confortabil. Nu foarte confortabil, dar confortabil. Va fi important să începem bine și să nu cedăm teren.

M-am simțit senzațional. Le mulțumesc suporterilor, au încurajat echipa tot jocul, mi-au scandat numele. Nu poți să te simți decât bine atunci când vii într-un oraș și ești respectat. Le mulțumesc și le promit că voi face tot ce știu eu mai bine că această echipa să triumfe în continuare, cum au făcut-o și până acum.”

Cum vede Șumi confruntarea cu Craiova și ce planuri are pentru viitor

Antrenorul CFR Cluj este conștient că meciul contra echipei din Bănie nu o să fie unul ușor. Cu toate că își dorește Supercupa în vitrină, obținerea calificării în Champions League este adevăratul său obiectiv.

Am mai câștigat campionate, am mai câștigat Supercupe. Cu Craiova e un meci în care trebuie să fim pragmatici și să aducem Supercupa în vitrină clubului. Vom face tot ce putem, dar dacă mă întrebați pe mine e mult mai important să obținem calificarea în Champions League. Cu siguranță că vom schimbă câțiva jucători, dar ne vom vinde scump pielea. Mergem să demonstrăm că jocul de azi nu a fost o întâmplare.

A venit Fofana din Franța, un mijlocaș pe care ni l-am dorit și în același timp suntem în discuții cu un atacant. Și vrem să mai vină încă un atacant pentru a fi acoperiți pe toate posturile. Sper să nu fie accidentarea lui Susic gravă.”, a spus Marius Șumudică, la Digi Sport.