Mbappe semnează cu Real Madrid. Salariu colosal pentru vârful lui PSG

Ștefănescu Dragoș / 12.03.2022, 10:58

Iminentul transfer al lui Kylian Mbappe ține de ceva timp capul de afiș al mediei internaționale. Se pare că telenovela legată de viitorul starului francez a luat sfârșit. Acesta va semna cu Real Madrid, unde va avea un salariu colosal.

Kylian Mbappe semnează cu Real Madrid

PSG și Real Madrid s-au înfruntat în optimile de finală ale Champions League. Madrilenii au întors soarta calificării după ce au reușit să câștige pe teren propriu cu scorul de 3-1. În prima manșă, Real pierduse cu scorul de 0-1. Cu scorul general de 3-2 madrilenii au obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției.

La doar două zile distanță de la meciul de pe ”Santiago Bernabeu”, cei de la Marca anunță că Mbappe a ajuns la un acord cu Real Madrid. Starul francez urmează să semneze contractul săptămâna viitoare.

Negocierile s-au intensificat în ultimele zile, iar dorința este ca acordul să fie semnat până vineri, deși anunțul oficial al transferului nu va fi făcut până la finalul sezonului.

Tânărul Kylian, presat de PSG să prelungească, își va îndeplini visul avut din copilărie și va îmbrăca tricoul alb, în timp ce Madridul va da o nouă lovitură puternică în fotbalul internațional.

Real a pus în așteptare toate celelalte operațiuni privind jucătorii, cum ar fi prelungiri de contracte sau alte transferuri care se pot realiza, pentru a se concentra exclusiv la această înțelegere cu Mbappe”, au scris cei de la Marca.

Jurnaliștii spanioli au dezvăluit și detaliile contractului pe care îl va semna Kylian Mbappe cu Real Madrid. Astfel, francezul ar urma să primească un salariu net de 25 de milioane de euro pe an. În plus, la semnătură Mbappe va primi un bonus substanțial cuprins între 60 și 80 de milioane de euro.

Karim Benzema, jucătorul decisiv pentru Real Madrid

Startul partidei de pe ”Santiago Bernabeu” nu prevestea finalul uluitor ce urma. Madrilenii s-au văzut conduși din minutul 39, Kylian Mbappe deschizând scorul. Când șansele de calificare ale lui Real Madrid păreau deja spulberate, Karim Benzema a intrat în acenă ca un adevărat lider de echipă.

Atacantul francez a marcat un hattrick de excepție și și-a dus echipa în sferturile de finală. El a marcat în minutele 61, 76 și 78. Prestația de vis a lui Karim Benzema din meciul cu PSG i-au adus francezului nu mai puțin de 4 recorduri.

În primul rând, el a urcat pe locul 3 în clasamentul all-time al marcatorilor lui Real Madrid. Benzema a ajuns la 309 goluri marcate în tricoul blanco, depășindu-l astfel cu o reușită pe legendarul Alfredo Di Stefano. Francezul este depășit în acest top doar de Raul Gonzalez, 323 de goluri, și de Cristiano Ronaldo, 450 de goluri.

De asemenea, Karim Benzema l-a depășit pe Raul și în ceea ce privește golurile marcate în Champions League pentru Real Madrid. El a ajuns la 67 de reușite, urcând pe locul 2 în topul all-time al „galacticilor”, în urma aceluiași Cristiano Ronaldo, care a înscris nu mai puțin de 105 goluri în această competiție.

Mai mult, starul naționalei Franței a devenit și cel mai în vârstă jucător care reușește un hattrick în UEFA Champions League. El a făcut acest lucru contra lui PSG la vârsta de 34 de ani și 80 de zile.

Nu în ultimul rând, Karim Benzema a devenit și primul fotbalist care a marcat minim un gol în 18 ani consecutivi în Champions League, respectiv în intervalul 2005-2022.