Ministrul Sportului, Eduard Novak, a anunțat că meciurile pentru Euro 2020 ar putea avea spectatori. Scenariul a fost discutat alături de o delegație a structurii de organizare UEFA EURO 2020 în România.

Anunțul Guvernului a devenit oficial astăzi. Ministrul Sportului a postat nu anunț pe contul de Facebook.
Domnii Andreas Schär și Taras Mukovoz, reprezentanți ai Venue Management – entitatea care gestionează activitățile care se desfășoară la stadion, măsurile de siguranță și securitate, mobilitatea, operarea stadionului, infrastructura sportivă, facilitățile pentru mass-media etc. – și domnii Florin Șari și Alexandru Cândea, din partea structurii locale de organizare UEFA EURO 2020 în România, mi-au prezentat conceptul medical gândit pentru protecția organizatorilor, voluntarilor, spectatorilor și nu în ultimul rând a staff-ului implicat în organizarea evenimentului sportiv”
Ținând cont de capacitatea stadionului, 25% reprezintă un număr de 12.500 de oameni în tribune.
Ministrul Sportului a mai menționat că siguranța spectatorilor și a sportivilor este preocuparea lor majoră pentru a se putea bucura de spectacolul sportiv și de ocazia istorică de a găzdui un astfel de eveniment.
După mai multe ore de prezentare a unor scenarii și de dezbatere a acestora, Comitetul Interministerial EURO 2020 a ajuns la un consens: în perioada următoare se va construi scenariul admiterii publicului pe Arena Națională în limita cotei de 25% din capacitatea totală. Autoritățile medicale împreună cu cele de asigurare a ordinii publice vor aviza setul de măsuri necesare pentru a oferi siguranță deplină celor aproximativ 12 mii de spectatori care vor intra la meciurile EURO 2020”, este anunțul făcut de FRF.
Pandemia de coronavirus a dus la amânarea turneului care era programat inițial în vara lui 2020. În acest context, Euro 2020 a fost mutat în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021. București se află printre cele 12 orașe care vor găzdui meciuri la turneul final.
Pe Arena Națională se vor disputa trei dueluri din Grupa C și un meci din optimile de finală.
De asemenea, București va pune la dispoziție și cele trei stadioane construite recent: Stadionul Steaua, Arcul de Triumf și Stadionul Rapid. Aceste arene vor fi folosite ca bază de antrenament pentru selecționatele care vin în România.
Programul meciurilor de la Euro 2020 organizate pe Arena Națională:
Duminică, 13 iunie 2021, ora 19:00
Austria – Macedonia de Nord
Joi, 17 iunie 2021, ora 16:00
Ucraina – Macedonia de Nord
Luni, 21 iunie 2021, ora 19:00
Ucraina – Austria
Optime de finală
Luni, 28 iunie 2021, ora 22:00