Mircea Lucescu, out de la Dinamo Kiev? Echipa românului a fost învinsă de Zorya și e pe loc retrogradabil în Ucraina

Olteanu Ștefan 03.09.2022, 17:23

Viitorul lui Mircea Lucescu la Dinamo Kiev pare din ce în ce mai incert, mai ales că antrenorul român a dezvăluit recent că sunt șanse mari să plece de la echipă. Dinamo Kiev a încasat o nouă înfrângere usturătoare în campionat, scor 2-3 în deplasare cu Zorya Luhansk.

Început dificil de sezon pentru Mircea Lucescu! Ar putea pleca de la Dinamo Kiev dacă echipa nu își revine

Patru înfrângeri în ultimele patru partide, aceasta este forma dezastruoasă pe care o traversează Dinamo Kiev, după ce elevii lui Mircea Lucescu au cedat din nou în campionatul din Ucraina, scor 2-3 pe terenul lui Zorya Luhansk.

Deși s-a aflat în postura formației oaspete, Dinamo a evoluat aproape de casă, deoarece partida s-a disputat pe arena „Valeriy Lobanovskyi” din Kiev.

Aflată într-o formă mult mai bună, Zorya a pus stăpânire pe joc în debutul duelului și a avut nevoie de doar 7 minute pentru a deschide scorul, prin Nazariy Rusin. Gazdele au mai lovit o dată și în minutul 35, prin Dmytro Myshnyov, reușind să intre la vestiare cu un avantaj de două goluri pe tabelă.

Mircea Lucescu a efectuat trei modificări în startul reprizei secunde, iar jocul echipei sale s-a schimbat în bine. Vladyslav Vanat a redus din diferență în minutul 49, iar 20 de minute mai târziu, Dinamo Kiev a mai primit o veste bună. Roman Vantukh, apărătorul stânga al celor de la Zorya, a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

În ciuda faptului că s-a văzut nevoită să joace în inferioritate numerică, Zorya a dat lovitura în minutul 70. Volodymyr Brazhko și-a trecut numele pe lista marcatorilor și a dus scorul la 3-1 în favoarea gazdelor.

Dinamo Kiev a mai înscris o dată pe final, în minutul 83 mai precis, prin Vitaliy Buyalskyi, însă nu a fost de ajuns nici măcar pentru a smulge un punct. Zorya s-a impus cu 3-2 și leagă a treia victorie la rând în campionat, fapt ce o ajută să devină noul lider al clasamentului.

De partea cealaltă, Dinamo Kiev are două înfrângeri din tot atâtea meciuri în campionat și e pe 15 în clasament, poziție direct retrogradabilă.

Antrenorul român a anunțat că e posibil să plece de la Dinamo Kiev

Dinamo Kiev vine după patru înfrângeri la rând. Pe lângă cele două eșecuri din campionat, echipa antrenată de Mircea Lucescu a fost învinsă și în play-off-ului UEFA Champions League, scor 0-2, 0-3 în dublă manșă de Benfica Lisabona.

Însă, cea mai dureroasă înfrângere pentru „Il Luce” a fost cea cu Dnipro-1, scor 0-3 în runda inaugurală a campionatului. După acel eșec, Mircea Lucescu a atacat conducerea pentru că nu a efectuat niciun transfer în această vară și a lăsat de înțeles că și-ar putea da demisia:

„A fost o mare greşeală a conducerii. Eu am vrut să ajungem în Kiev. Era normal să îşi vadă apartamentele, familia, prietenii. Nu ştiu de ce s-a decis asta. A fost un dezavantaj. Am observat această stare la meciurile cu Benfica. A fost o mare greşeală care ne-a costat trei puncte. Nu au fost cu mintea la joc. Le dădea liniştea necesară pentru a aborda acest meci. Starea lor de spirit nu este cea mai bună.

Acum plecăm şi ei se vor limpezi la minte. Este foarte greu. Nu știu de niciun transfer. Habar n-am. Ar putea fi ultimul meu meci la Dinamo Kiev. Asta e altceva. Vorbesc foarte serios!”, a spus Mircea Lucescu la conferința de presă de după meciul cu Dnipro-1.

Pentru Dinamo Kiev urmează primul duel din grupele Europa League. Joi, de la 19:45, ucrainenii vor evolua în deplasare cu Fenerbahce. Din grupa lui Dinamo Kiev mai fac parte Rennes și AEK Larnaca. În campionat, următorul meci al lui Dinamo Kiev e în compania lui Lviv.

Mircea Lucescu, umilință fără precedent în Ucraina: „Ai 77 de ani, vrei să ajungi să te scapi pe tine pe bancă?”.