N-a reușit la Atalanta, dar Serie A încă îl vrea pe Mihăilă. Ultima echipă înscrisă în lupta pentru semnătura atacantului român

Olteanu Ștefan 17.08.2022, 23:39

După împrumutul de la Atalanta din sezonul 2021 – 2022, Valentin Mihăilă (22 de ani) ar putea reveni în Serie A și în actuala stagiune. Tânărul atacant al celor de la Parma este dorit insistent de antrenorul lui Sampdoria, care face presiuni asupra conducerii să vină cu o ofertă oficială.

Revine Valentin Mihăilă în Serie A? A fost la Atalanta, iar acum ar putea să ajungă la Sampdoria

Valentin Mihăilă a evoluat la Atalanta în partea a doua a sezonului 2021 – 2022, unde din nefericire nu a prins prea multe minute, însă în actuala stagiune, tânărul atacant al celor de la Parma s-ar putea întoarce în Serie A.

Mihăilă se află pe val în debutul acestui sezon, iar în ultimele trei dueluri a marcat de fiecare dată. El a înscris singurul gol în amicalul Parma – Lecce de pe 29 iulie, după care a punctat în duelul de Cupă cu Salernitana și, în cele din urmă, și-a trecut numele pe lista marcatorilor în remiza din runda inaugurală a Serie B, scor 2-2 cu Bari, meci în care celălalt gol i-a aparținut lui Dennis Man.

Se pare că prin aceste evoluții Valentin Mihăilă a atras din nou privirile din Serie A asupra sa. Potrivit publicației La Repubblica, atacantul de 22 de ani este foarte apreciat de Marco Giampaolo, actualul tehnician al celor de la Sampdoria.

Genovezii au început cu stângul noul sezon din Serie A, scor 0-2 pe teren propriu cu Atalanta, iar Giampaolo își dorește în continuare întăriri. O opțiune pentru ofensivă ar fi aducerea lui Valentin Mihălilă. Conform sursei citate, Sampdoria este tentată să vină cu o propunere de împrumut pentru atacantul Parmei, la fel cum a procedat și Atalanta în sezonul trecut.

Rămâne de văzut dacă Parma va fi dispusă să renunțe la Mihăilă sau îl va păstra, încercând să forțeze promovarea în Serie A.

Cu o cotă de piață de 5.500.000 de euro, Valentin Mihăilă este al treilea cel mai bine cotat jucător din lotul echipei sale. Potrivit Transfermarkt, singurii care îl depășesc sunt Dennis Man (6.500.00 de euro) și Adrian Bernabe (6.000.000 de euro).

Man și Mihăilă, prestații impresionante în prima etapă din Serie B

Vineri seară, în prima etapă din Serie B, Parma a primit vizita celor de la Bari. Echipa parmegiană a reușit un rezultat de egalitate, scor 2-2, grație celor două goluri marcate de către Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Internaționalii români au jucat excelent, fiind printre cei mai buni jucători de la Parma. Dennis Man a dechis scorul în minutul 3 printr-o execuție superbă din interiorul careului. În prelungirile primei reprize, în minutul 45+1, a venit rândul lui Valentin Mihăilă să iasă la rampă. El a executat perfect o lovitură liberă și a majorat scorul pentru Parma.

Evoluțiile celor doi fotbaliști români au fost elogiate în presa din Italia. Jurnaliștii italieni i-au acordat nota 7+ lui Dennis Man. Aceasta a fost cea mai mare notă din acest meci.

„Dacă dimineața începe bine, este cel mai probabil ca Dennis să se distreze și să ne anime și pe noi anul acesta.

Prima minge din campionat atinsă devine și primul său gol din Serie B, o perlă în slalom cu un șut puternic la colțul lung. Sare prin oponenți ca prina ace, inventează, se distrează. Un nivel al jocului foarte ridicat”, au notat jurnaliștii italieni.

Valentin Mihăilă a primit nota 7 și a fost lăudat pentru execuția de la lovitura liberă din care a marcat în finalul primei reprize.

„Începe puternic, asemenea lui Man în dreapta, însă irosește prima oportunitate. Cu încăpățânare, nu e afectat și găsește, cu puțin noroc, golul la finalul primei reprize, cu o lovitură liberă care exploatează o gaură în zidul lui Bari. Încearcă să rupă ritmul și în a doua repriză, în special la început, însă rămâne treptat fără energie”, au scris jurnaliștii italieni.

Legendarul Franck Ribery, fără cuvinte în fața românului Valentin Mihăilă. Ce s-a întâmplat la pauza meciului câștigat de Parma în Cupa Italiei.