Ofertă de la FCSB pentru Ladislau Boloni! Antrenorul lui Panathinaikos a recunoscut discuțiile

Radu Bordei 24.03.2021, 13:39
Ofertă de la FCSB pentru Ladislau Boloni! Antrenorul lui Panathinaikos a recunoscut discuțiile

Ofertă de la FCSB pentru Ladislau Boloni! Antrenorul lui Panathinaikos a recunoscut că putea să antreneze în Liga 1, după ce a părăsit naționala României. Loți avea destui admiratori în campionatul românesc, dar cei mai insistenți au fost cei de la FCSB.

Antrenorul a recunoscut, în interviul acordat în exclusivitate pentru Playsport, că ar fi putut antrena echipa lui Gigi Becali. Până la urmă, discuțiile nu au dus la nicio finalitate. Dar Boloni era interesat de o colaborare cu echipa la care a activat ca jucător.

Ofertă de la FCSB pentru Ladislau Boloni! Antrenorul lui Panathinaikos a recunoscut discuțiile

Mihai Stoica a fost unul din cei doi președinți din România, care l-au căutat pe Boloni. Trupa lui Gigi Becali era în căutarea unui antrenor valoros și cu experiență. De aceea conducerea roș-albaștrilor a încercat să apeleze la serviciile fostului selecționer.

Mihai Stoica (stânga) și Gigi Becali nu au avut răbdare cu Loți Boloni

Au trecut aproape 10 ani de atunci. Domnul Stoica m-a căutat pentru a începe o colaborare. Țin minte că erau foarte presați de timp, era perioada dintre sezoane și trebuiau să înceapă calificările în cupele europene. De aceea nu aveau răbdare. Eu, însă, vedeam lucrurile altfel, a declarat antrenorul, pentru Playsport

FCSB n-a avut răbdare să negocieze cu fostul selecționer

Boloni era tentat să accepte, dar nu fără să își ia unele măăsuri de securitate. Gigi Becali era deja cunoscut pentru imixtiunile sale în viața echipei, iar antrenorul vroia să impună niște limite. Până la urmă, nu s-a ajuns la niciun numitor comun iar discuțiile s-au terminat fără niciun rezultat.

Cei de la Steaua, era Steaua pe atunci, nu au mai stat după mine, erau grăbiți și nu au mai așteptat să ajungem la o discuție clară. Asta a fost tot, a spus Boloni.

Boloni nu crede că FCSB și Steaua vor ajunge vreodată la un numitor comun. „Nu există inteligență”

Loți Boloni se ține la distanță de discuțiile privitoare la „cine este adevărata Steaua?”. Antrenorul celor de la Panathinaikos nu crede că Steaua, echipa la care a cunoscut performanțe incredibile, nu mai există. „S-a oprit, undeva, după schimbarea de regim” crede fostul antrenor.

Loți nu crede că mai există cale de împăcare între cele două entități care își dispută palmaresul și numele câștigătoarei Cupei Campionilor. Antrenorul este convins că orgoliile sunt prea mari de ambele părți.

Dacă ar exista inteligență din partea celor de la FCSB să întindă o mână către ceilalți, nu cred că ar fi prea târziu. Dar, din păcate, nu există această inteligență, a concluzionat Boloni.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622