Primarul General al Capitalei, Nicușor Dan, le-a pus gând rău celor care se ocupă de administrarea Arenei Naționale. Mai mult, politicianul a anunțat că directoarea adjunctă a Direcției Investiții a demisionat astăzi din funcție. Și asta, în urma unui control neanuțat pe care edilul l-a efectuat la stadion.
Primarul General a anunțat într-o postare pe pagina sa de Facebook că directoarea adjunctă a Direcției Investiții, instituție în subordinea căreia se află Arena Națională, a demisionat.
Primele date arată că demisia a survenit în urma unui control efectuat la Arena Națională.
În urma controlului Corpului de Control la Arena Naționala, directoarea adjunctă a Direcției Investiții (care are în subordine Arena Națională) a demisionat. Va urma.”, a scris edilul general pe contul său de Facebook.
Arena Națională are într-adevăr o sumedenie de probleme. Pe site-ul oficial al Primăriei nu a apărut, deocamdată, nicio informare oficială cu privire la acest aspect.
La cel mai mare stadion al ţării au existat şi în trecut nereguli. În 2020, Nicuşor Dan a anunţat că a descoperit nereguli grave şi a dat vina pe fostul primar al Bucureştiului, Gabriela Firea.
În altă ordine de idei, amintim că, edilul general a promis la finalul anului trecut că în 2022, Arena Naţională va găzdui multe evenimente interesante.
Şi pe iluminat, şi pe evenimente, vreau să mergem către piaţa privată. Există mulţi organizatori de evenimente şi am fost foarte aproape să organizăm un târg de Crăciun privat, în Piaţa Constituţiei – oameni care cu asta se ocupă şi pe care Primăria, prin toate evenimentele gratuite pe care le făcea, pur şi simplu i-a scos din piaţă. Şi există cereri, inclusiv pentru Arena Naţională, o să vedeţi multe evenimente foarte interesante care o să fie în 2022. Pur şi simplu noi trebuie să refacem cadrul, astfel încât toţi operatorii aceştia privaţi să vrea să vină în Bucureşti, să facă propriile evenimente. Chiar şi în anul aceasta am avut în puţine locuri nişte privaţi care au montat nişte luminiţe. Asta e direcţia în care vreau să mergem.”, a spus primarul municipiului București, la momentul respectiv.