Primele rezultate din play-off-ul Ligii Campionilor. Ianis Hagi are șanse mari să joace în grupe

Ștefănescu Dragoș / 17.08.2022, 08:52

Marți seară s-au jucat primele trei partide din prima manșă a play-off-ului Champions League. Rangers păstrează șanse mari de a se califica în grupele competiției după meciul de pe Ibrox.

Primele trei meciuri din play-off-ul Champions League. Rangers are șanse mari să se califice în grupe

Marți seară s-au jucat primele trei meciuri din prima manșă a play-off-ului Champions League.

Rangers a primit vizita celor de la PSV Eindhoven. Partida de pe Ibrox a fost extrem de spectaculoasă, ambele echipe arătând o forță ofensivă deosebită. Partida a început cu formația scoțiană dominând, însă PSV a reușit să deschidă scorul în minutul 37 prin Sangare. La doar 3 minute, Rangers a restabilit egalitatea prin golul lui Colak. Repriza secundă a fost extrem de disputată, ambele formații având ocazii de a marca. Totuși, în minutul 70, gazdele au marcat prin Lawrance. După primirea golului, PSV a presat și a reușit să marcheze în minutul 77 prin Obispo. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2. Astfel, calificarea se va decide în meciul retur din Olanda, ambele echipe păstrând șanse egale de a se califica în grupele competiției.

În Norvegia, Bodo/Glimt a înfruntat-o pe Dinamo Zagreb. În mod surprinzător, partida a fost dominată de gazde, care au reușit să deschidă scorul în minutul 37, prin Amahl Pellegrino. În ciuda eforturilor lui Dinamo Zagreb de a egala, meciul s-a terminat cu victoria formației norvegiene, scor 1-0. În urma acestui rezultat, Bodo/Glimt pornește cu prima șansă la calificare în returul din Croația.

FC Copenhaga a primit vizita celor de la Trabzonspor. Danezii au deschis rapid scorul, în minutul 9, prin Claesson. În repriza secundă gazdele și-au majorat avantajul în minutul 48, prin Lerager. Campioana Turciei a forțat, iar eforturile i-au fost răsplătite. În minutul 79, turcii au marcat prin Bakasetas un gol extrem de important în ecuația calificării.

Meciurile retur se vor disputa miercuri, 24 august. Învingătoarele din această dublă manșă se vor califica în grupele Champions League, în timp ce formațiile eliminate vor accede în grupele Europa League.

Rangers a pus ochii pe Darius Olaru

Darius Olaru (24de ani) este unul dintre cei mai importanți jucători de la FCSB. Mijlocașul a avut un start de sezon mai slab, dar anul trecut el a impresionat. Astfel, interesul echipelor din străinătate nu s-a lăsat așteptat prea mult.

La începutul acestui sezon, Rangers și-a manifestat interesul pentru transferul lui Darius Olaru. Prețul cerut de Gigi Becali, 10 milioane de euro, i-a descurajat pe scoțieni. Între timp, pretențiile latifundiarului din Pipera au mai scăzut, acesta cerând doar 6 milioane pentru transferul lui Olaru. În aceste condiții, Rangers a reintrat în cursa pentru internaționalul român.

Presa britanică consideră că transferul lui Darius Olaru ar fi o adevărată lovitură pentru Rangers.

Darius Olaru a avut un start greoi în 2022/2023, cu o singură pasă decisivă în 5 meciuri de campionat, dar cifrele sale din sezonul trecut arată că are potențialul de a fi o achiziție excelentă.

Precum De Bruyne, care are 123 de pase decisive în 309 de meciuri pentru Manchester City, Olaru este un mijlocaș care are calitatea de a crea ocazii. În sezonul trecut, internaționalul român a marcat 6 goluri și a oferit 12 pase decisive pentru FCSB, în toate competițiile, demonstrând că poate avea un impact decisiv în ultima treime.

Olaru are potențialul de a veni pe Ibrox și de a fi o adevărată amenințare în ofensivă. Astfel, plecarea lui Sakala nu ar lăsa o ‘gaură’ în atac.”, au scris jurnaliștii de la Footballfancast.