După ce s-a înţeles cu şefii lui Gaziantep în privinţa preluării echipei aflată pe ultimul loc în Superlig, Marius Şumudică a trecut imediat la întocmirea unei liste cu jucători pe care şi-i doreşte de urgenţă.
Având în vedere că deocamdată campania de transferuri nu s-a încheiat pe malurile Bosforului, Gaziantep mai poate face încă schimbări în cadrul lotului. Iar primul nume pe care Şumudică ar vrea să îl aibă sub comandă în perioada următoare este cel al lui Santi Mina.
Spaniolul este liber de contract după despărţirea de cei de la Celta Vigo. Iar negocierile pentru aducerea jucătorului în vârstă de 27 de ani este posibil să fie deja începute. Alegerea lui Santi Mina nu este deloc întâmplătoare. Şumudică l-a putut vedea pe fostul atacant al galicienilor în campionatul Arabiei Saudite.
Santi Mina a evoluat în stagiunea precedentă la Al Shabab. Acolo unde marcat de 6 ori în 27 de meciuri disputate.
Cu siguranţă că Santi Mina îşi doreşte un salariu pe măsura celui pe care l-a avut în zona Golfului Persic. Cerinţă pe care cu siguranţă o va prezenta prin intermediul impresarului său şi şefilor formaţiei turce. Fost jucător şi la Valencia, ibericul a evoluat în carieră pentru echipele de juniori ale Spaniei, nereuşind deocamdată să debuteze pentru Furia Roja.
Gaziantep nu este însă singură în cursa pentru semnătura fotbalistului originar din Vigo. Konyaspor s-a arătat şi ea interesată de Santi Mina, rivala din campionat a lui Gaziantep având un start execlent de campionat. Se află pe poziţia a 2-a, cu 8 puncte obţinute în 4 jocuri.
În acest moment, Gaziantep are un lot evaluat la 20,75 de milioane de euro, iar cel mai bine cotat jucător al turcilor este chiar Alexandru Maxim. Acesta are o cotă de piaţă de 2,8 milioane de euro, cu 800.000 de euro mai mult decât al doilea clasat în acest top, sârbul Lazar Markovic, întors la echipă după împrumutul la Tranzonspor.
De asemenea, un alt nume important din lotul lui Gaziantep este cel al elveţianului de origine albaneză Albin Ajeti. Dacă nimic neprevăzut nu se va întâmpla, iar Şumudică îşi va prleua postul zilele viitoare, atunci românul ar urma să debuteze oficial la partida contra celor de la Kayserispor.
Duelul este programat duminică, pe 17 septembrie, în etapa a 5-a a actualului sezon.