După eșecul dezamăgitor din Muntenegru, pentru naționala României urmează partida cu Bosnia. Înaintea meciului de la Zenica, selecționerul gazdelor a transmis un mesaj foarte încrezător. Ivaylo Petev vrea ca echipa sa să marcheze cât mai multe goluri în poarta României.
Sâmbătă seară, naționala României a înfruntat Muntenegru în prima etapă din Liga Națiunilor. ”Tricolorii” au jucat extrem de slab și au pierdut cu scorul de 0-2. Pentru naționala României urmează încă trei meciuri de foc în următoarea perioadă.
România va înfrunta marți seară Bosnia, în deplasare. Pe fondul jocului slab al ”tricolorilor” din meciul de la Podgorica, selecționerul Bosniei este extrem de încrezător într-un succes al echipei sale. Ivaylo Petev susține că îi cunoaște bine pe jucătorii români și speră ca echipa sa să marcheze cât mai multe goluri în poarta lui Niță.
Sunt la curent cu ceea ce se întâmplă în România, cunosc mulţi dintre jucătorii voştri. România a avut mereu jucători buni, are şi acum. Fiecare meci e diferit, poate să iasă bine sau mai puţin bine. Vom vedea. Ne gândim la diferite combinaţii în privinţa formulei de start.
Cred că vă cunosc jucătorii foarte bine. Vor fi schimbări în echipa României, dar şi eu voi schimba echipa. Cred că vom vedea jucători cu mai multă experienţă în teren. Îi respectăm pe toţi şi vom vedea cum va ieşi.
Încerc că pregătesc jucătorii cât de bine pot la fiecare meci. Cred că cei mai mulţi oameni au văzut că eu chiar îmi doresc să câştig. Sper să marcăm unul, două sau trei goluri în acest meci. Depinde doar de noi” , a declarat Ivaylo Petev.
Adnan Guso, fostul portar bosniac care a jucat în Liga 1, a prefațat partida Bosnia – România. Acesta a dezvăluit că naționala țării sale se confruntă cu o serie de probleme. În urma rezultatelor dezamăgitoare ale echipei, selecționerul Ivaylo Petev a fost aprig cotestat de către fani, care i-au cerut demisia în timpul meciului cu Finlanda. Pe fondul acestor tensiuni, Guso a explicat că la meciul de la Zenica nu vor veni foarte mulți suporteri.
Noi îl avem un vârf pe Dzeko, care a jucat la nivel înalt toată cariera. Aici e susţinut de ceilalţi jucători care joacă la cluburi tari, dar e ceva care nu funcţionează la echipa naţională. Eu spun că atacul e foarte tare. Totuşi, nu poți să nu dai mai multe goluri la echipa şi jucătorii pe care îi avem noi.
Publicul la noi e incendiar, o să fie foarte greu. România a fost aici acum patru, cinci ani, a luat bătaie 2-1 (n.r. – meciul la care se referă e Bosnia – România 2-1, din 2011). Acum nu o să fie multă lume, nu vine lumea la meci. Rezultatele foarte slabe i-au făcut pe oameni să nu vină la meci.
În meciul cu Finlanda am văzut asta cel mai tare, suporterii fanatici ai Bosniei au cerut demisia selecţionerului, au dat cu fumigene şi nu ştie ce se întâmplă şi la meciul ăsta. Suporteri o să fie 5-6.000, aşa se spune. Nu cred că o să fie stadionul plin, pentru că nu sunt rezultate bune pentru naţională”, a declarat Adnan Guso potrivit Orange Sport.ro.