Rapid – Gaz Metan 1-2. Rapidiștii ajung la al treilea meci la rând fără victorie în Liga 1. Alexandru Albu, „ghinionul” giuleștenilor

Gabriel-Alexandru Ioniță / 17.09.2021, 20:36

Rapid a pierdut pe Arena Națională cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-2.

Min 90+7: Final de meci. Ultimele minute au fost intense pentru cele două echipe. Lucian Rusandu nu a văzut un penalty la contactul dintre Vâlceanu și Săpunaru.

INFO: Alami termină meciul plin de sânge după un duel cu Ronaldo Deaconu.

Min 82: Dragoș Grigore și Bălan se încurcă unul pe altul la centrarea perfectă a lui Sefer.

Min 75: Vlad Morar îl lobează pe Horațiu Moldovan și face 1-2

Min 70: Sefer centrează bine pentru Albu, dar lovitura de cap a mijlocașului trimite balonul pe lângă poartă

Min 69. Ploaie de cornere la poarta lui Vâlceanu.

Min 68: Vâlceanu își salvează, încă o dată, echipa. Șutul lui Morais a fost respins în corner

Min 64: Sefer execută un corner, dar lovitura de „cap” a lui Săpunaru nu aduce golul dorit de giuleșteni

Min 53: Moldovan are o intervenție providențială la șutul bun al lui Horsia

Min 47: Carnat centrează perfect, Marzouk nu reușește să lovească mingea „în plin”

Min 46: A început repriza secundă

Min 45: Albu are ultima ocazie a primei reprize, dar șutul său se duce mult peste poartă. Arbitrul fluieră finalul celor 45 de minute.

Min 37: Nicolae Carnat prinde un șut bun, violent, dar Vâlceanu  reține. În doi timp, dar reține.

Min 34: Rapid își continuă atacurile. Elevii lui Mihai Iosif ajung cu ușurință în zona careului, dar jucătorii stau prost la finalizare.

INFO: Asalt la poarta Mediașului. Giuleștenii pun presiune pe defensiva ardeleană

Min 23: Carnat are o incursiune frumoasă în careu, dar pasa lui este respinsă în corner în ultimul moment.

Min 22: Gaz Metan pune în pericol din nou poarta apărată de Horațiu Moldovan, dar jucătorii echipei ardelene se împiedică între ei după cornerul executat excelent.

Min 9: Albu înscrie superb, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri

INFO: E pentru prima oară în acest sezon când Rapid e condusă

Min 5: Yuri deschide scorul cu o lovitură de cap

Min 2: Prima acțiune periculoasă poartă semnătura lui Stahl, dar pasa acestuia nu e precisă.

Min 1: A început meciul

INFO: Rapid și-a pierdut farmecul din tribune la meciul cu Mediaș. Prezență scăzută pe Arena Națională, doar aproximativ 6000 de oameni au venit să îi vadă pe băieții lui Mihai Iosif.

Rapid și Gaz Metan Mediaș se înfruntă pe Arena Națională în al doilea meci al etapei a 9-a din Liga 1. Ilie Poenaru debutează pe banca medieșenilor după ce l-a înlocuit pe Mihai Teja.

Echipele de start:

Rapid: H. Moldovan – Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Crepulja, Albu, Ilie – Carnat, Marzouk, Stahl
Rezerve: Drăghia, Goge, Dandea, Pănoiu, Sefer, Alami, Hlistei, Bălan, Moise
Antrenor: Mihai Iosif

Gaz Metan: Vâlceanu – De Moura, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, Francisco Júnior – Horșia, Deaconu, Grădinaru – Irobiso
Rezerve: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Lixandru, Iancu, Chamed, Morar, Sarr
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Lucian Rusandu; A1: Imre-Laszlo Bucși; A2: Stelian Slabu

Rapid primește vizita celor de la Gaz Metan pe Arena Națională

Rapid a uimit pe toată lumea cu începutul extrem de bun de sezon. Echipa antrenată de Mihai Iosif nu a pierdut niciun meci în primele 6 etape ale acestei ediții de Liga 1.

Mai mult, nou-promovata din Giulești nu a primit niciun gol în această perioadă, fiind singura echipă care s-a putut lăuda la acel moment cu acestă performanță. Grație acestor rezultate excelente, Rapid a stat pentru câteva etape foarte aproape de liderul CFR Cluj.

Au venit însă, în mod inevitabil, și două meciuri mai puțin bune. Iar ambele s-au desfășurat în linii mari după același scenariu. În etapa a 7-a, Rapid a primit pe Arena Națională vizita celor de la Universitatea Craiova.

Alexandru Albu a deschis scorul în prima repriză cu un șut de senzație din marginea careului și părea că seria invincibilă a rapidiștilor va continua. Oltenii au profitat însă de faptul că Belu-Iordache a fost eliminat în finalul primei reprize și au asediat poarta lui Horațiu Moldovan în partea secundă.

După mai multe ratări uriașe, echipa lui Reghecampf a marcat în cele din urmă două goluri pe final de meci și s-a impus cu scorul de 2-1. Scenariul s-a repetat în mare măsură și în etapa a 8-a la Arad.

Rapid i-a condus chiar cu 2-0 pe cei de la UTA la pauză, grație „dublei” realizate de același Alexandru Albu. Arădenii au revenit însă fantastic în a doua repriză. Iar meciul s-a terminat cu scorul de 2-2.

Medieșenii au schimbat antrenorul înaintea acestui meci

Gaz Metan încearcă să profite de aceste două rezultate mai slabe ale Rapidului. Mai ales că la clubul din Mediaș s-a produs în această săptămână celebrul „șoc la echipă”.

Mihai Teja a fost demis după înfrângerea de etapa trecută de pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari, scor 1-2. În locul său a fost adus Ilie Poenaru, cel care a avut de asemenea un început de sezon extrem de slab la Academica Clinceni.

Echipele probabile:

Rapid: 31. H. Moldovan – 77. Belu, 22. Săpunaru, 27. Dr. Grigore, 11. J. Morais – 4. Crepulja, 23. Albu – 8. Carnat, 10. R. Ilie, 17. Pănoiu – 9. Ad. Bălan
Rezerve: 90. Drăghia, 2. Nastos, 3. Florică, 13. Goge, 18. Alami, 20. R. Moise, 21. B. Barbu, 30. Dandea, 57. Marzouk

Gaz Metan: 1. Vâlceanu – 2. Moura, 3. Yuri, 25. Matricardi, 7. Trif – 10. Deaconu, 4. I. Filip, 34. D. Iancu – 23. Grădinaru, 9. Irobiso, 71. Morar
Rezerve: 31. Buzbuchi, 6. Lixandru, 22. Horșia, 33. Horj, 69. Chamed, 70. Șteau, 77. Sarr, 92. Alceus, 98. Velisar