Spectacol marca Nicușor Stanciu. Românul a marcat un hattrick

Moldoveanu Camelia / 22.09.2021, 20:52

Nicușor Stanciu nu încetează să uimească la Slavia Praga. Românul a reușit performanța de a marca un hattrick și de a oferi o pasă de gol. Spectacol total făcut de mijlocaș contra Velvary în Cupa Cehiei.

Cehia este la picioarele lui Nicușor Stanciu. Hattrick spectaculos

Slavia Praga s-a confruntat cu Velvary în runda a treia din Cupa Cehiei. Echipa lui Nicușor Stanciu era condusă cu 2-0 la pauza dintre reprize. Românul a dat drumul la „tun” în minutul 55, atunci când a primit mingea la picior și a înscris fără probleme.

La doar trei minute distanța, românul i-a oferit o pasă de gol lui Traore din lovitură liberă. Astfel Slavia Praga a ajuns să egaleze scorul. Pentru că cifra 3 i-a purtat noroc toată seara, Nicușor Stanciu a marcat peste încă 3 minute din penalty.

Nicușor Stanciu a marcat pentru a treia oară în primul minut de prelungiri. Românul a dus scorul la 4-2 dintr-o lovitură liberă. El a vrut să nu uite niciodată acest hattrick și a plecat cu mingea acasă. Astfel, internaționalul român și-a calificat echipa în șaisprezecimile cupei.

Și Valentin Mihăilă face senzație la Parma

Fotbalistul român în vârstă de 21 de ani a marcat singurul gol al echipei gialloblu în înfrângerea de pe teren propriu contra celor de la Cremonese, scor 1-2, din etapa a patra din Serie B. Fosta echipă a lui Vasile Mogoș a condus la pauză cu scorul de 2-0 și a mai ratat un penalty în minutul 54.

Valentin Mihăilă a marcat în minutul 69 după o pasă a lui Roberto Inglese. Nu a fost însă suficient pentru a evita prima înfrângere a Parmei în acest sezon de Serie B. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Enzo Maresca a căzut până pe locul 8, cu 7 puncte, cu două mai puțin decât Cremonese, care a urcat pe locul 3.

A fost al doilea gol reușit de Valentin Mihăilă în acest sezon pentru Parma. Extrema stângă a adus victoria echipei sale în prelungirile meciului cu Benevento de pe teren propriu din urmă cu două etape.

Dennis Man a fost și el folosit de Maresca încă din primul minut. Fostul fotbalist de la FCSB nu mai a avut realizări notabile după ce etapa trecută a marcat în victoria Parmei din deplasare cu Pordenone, scor 4-0. Cei doi români au fost înlocuiți în minutele 84 și 86 de Iacoponi și Correia.

Nicușor Stanciu și Valentin Mihăilă sunt pe lista preliminară a lui Mirel Rădoi

Portar: Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 9/0)

Fundași: Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 66/0), Cristi Ganea (Aris Salonic/Grecia, 8/0), Vasile Mogoș (Crotone/Italia, 4/0). Ionuț Nedelcearu (Crotone/Italia, 18/2), Andrei Rațiu (Huesca/Spania, 2/0), Adrian Rus (Fehervar/Ungaria, 8/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 26/1).

Mijlocași: Alexandru Cicâldău (Galatasaray/Turcia, 17/2), Olimpiu Moruțan (Galatasaray/Turcia, 0/0), Ianis Hagi (Rangers/Scoția, 20/1), Dennis Man (Parma/Italia, 12/2), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 3/1), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 33/2), Marius Marin (Pisa/Italia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 48/6), Alexandru Mitriță (PAOK/Grecia, 14/2), Dragoș Nedelcu (Fortuna Dusseldorf/Germania, 4/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 50/11).

Atacanți: Florin Andone (Cadiz/Spania, 25/2), George Pușcaș (Reading/Anglia, 23/8).