Leo Messi este personajul care a acaparat toate discuțiile din lumea fotbalului, și a sportului în general, în ultimele zile. Starul argentinian s-a despărțit de Barcelona după 17 ani petrecuți la prima echipă și a semnat cu Paris Saint-Germain. El va avea în capitala Franței un contract valabil pe două sezoane, cu opțiune de prelungire pe încă unul. Messi va câștiga la PSG 35 de milioane de euro pe an, plus anumite bonusuri de performanță.
Lionel Messi a jucat de două ori și în România în ultimii 10 ani. De fiecare dată în meciuri amicale. Pe 11 august 2012, Barcelona învingea Dinamo cu 2-0 pe Arena Națională. Messi chiar a deschis scorul în acea partidă în primele minute. Ulterior, în martie 2014, naționala României a primit echipa Argentinei tot pe Arena Națională. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0.
Acea experiență de la București a fost extrem de agitată pentru noul fotbalist al lui Paris Saint-Germain. Florin Nedelcu, cel care s-a ocupat de organizarea acelui meci, și mai ales de delegația Argentinei, a povestit pentru PlaySport un moment în care Messi a tras o sperietură groaznică în fața hotelului din București unde el și colegii lui erau cazați. Atunci, fotbalistul argentinian a fost „încolțit” de mai mulți fani care voiau să facă poze cu el sau să îi ceară un autograf.
De asemenea, naționala Argentinei s-a mai confruntat cu o problemă majoră. Florin Nedelcu a povestit în cadrul emisiunii PlayMaker de la PlaySport că „pumele” au fost foarte aproape de a nu avea în ce echipament să joace la meciul contra României. Organizatorul de evenimente sportive a explicat cum s-a ajuns la această situație și cum a contribuit la rezolvarea ei în cele din urmă.
Aici a fost greșeala responsabilului de echipament. Pentru că eu știu de la băieții noștri. În momentul în care fac deplasarea, în momentul în care vin bagajele, primul lucru pe care îl fac este să le desfacă și verifică în primul rând tot ce înseamnă ghetele fotbaliștilor și echipamentul de joc. După care celelalte. Probabil că au neglijat sau au avut înțelegere cu Adidas să le dea echipamentul de joc de aici, nu știu. Dar știu că cei doi băieți de la Adidas erau disperați.
Mie mi-a spus undeva în jur de masa de prânz, undeva în jur de ora două că nu e echipamentul de joc și că trebuie neapărat să le imprime, să le facă, să le aranjeze. Au fost plecați, au venit de la Adidas cu o geantă cu echipamentul. Am dat două-trei telefoane, i-am trimis într-o parte să facă o parte din ele, în altă parte să le facă pe restul. Ca să poată sa le facă în timp util. Normal, trebuiau imprimate. Au venit în timp util primii 11, după care au venit și celelalte înainte să înceapă meciul cu vreo 20 de minute”, a povestit Florin Nedelcu la PlayMaker.