Englezii au intrat în alertă când au auzit ce face Emma Răducanu la Cluj Napoca. De ce se tem insularii

Radu Bordei 29.10.2021, 10:05
Englezii au intrat în alertă când au auzit ce face Emma Răducanu la Cluj Napoca. De ce se tem insularii

Englezii au intrat în alertă. Mai în glumă, mai în serios, britanicii se tem că ar putea să o piardă pe Emma Răducanu, în favoarea României. Campioana de la US Open se simte foarte bine la Cluj și este fermecată de România. Emma a fost primită foarte bine, inslusiv de jucătoarele din România care au făcut-o să se simtă una dintre ele.

„Campania” românilor se poate încheia cu Emma reprezentând România în FED Cup. Cel puțin așa consideră jurnaliștii din Anglia. Mai ales că Emma a declarat că este fericită că poate concura în țara de origine a tatălui ei.

Englezii au intrat în alertă. Declarația care i-a pus pe jar pe britanici. Cine a invitat-o pe Emma să reprezinte România

Emma s-a declarat încântată de ce a găsit în România, dar și românii au fost fermecați de naturalețea campioanei de 18 ani. Aceasta a încercat să vorbească românește și a recunoscut că s-a simțit bine printre jucătoarele din țara noastră. „M-au luat sub aripa lor” a recunoscut campioana de la US Open.

Iar britanicii s-au îngrijorat, după ce chiar adversara britanicei din optimi, Ana Bogdan, s-a declarat încântată de perspectiva de a juca alături, în FED Cup.

Dacă vrea să joace pentru România în Fed Cup, e mai mult decât binevenită, Știe să vorbească și puține cuvinte în românelște, are și un accent drăguț. Este o fată foarte bună, a declarat Ana Bogdan

În plus, Emma Răducanu recunoaște că una din jucătoarele favorite este chiar Simona Halep. Cele două ar putea să se întâlnească în semifinale, la Cluj, într-un meci așteptat de toată lumea din România.

Simona Halep este unul dintre idolii mei, este o experiență deosebită să o văd jucând pe viu. Nu ama vut șansa până acum. Mișcarea ei este incredibilă pe teren, aș vrea și eu să ajung la acest nivel, a declarat Emma

„Nu va reprezenta nicio altă țară”. Mesajul sfidător al jurnaliștilor englezi

Britanicii sunt convinși, însă, că noua senzație a tenisului nu va „trăda”. Așa că românii își pot pune „pofta în cui”.

Indiferent de rădăcinile ei multiculturale, Răducanu a fost formată într-o foarte mare măsură în Anglia, așa că nu va reprezenta o altă țară, anunță ziariștii britanici

Nici Emma nu ia în considerare un asemenea scenariu. Mai ales că a recunoscut că mare parte din succesul de la US Open se datorează și federației Engleze.

Trofeul de la US Open nu e la mine, este la Federația de Tenis din Anglia. Au făcut prea multe pentru mine și am zis să le mulțumesc, să le ofer un cadou important pentru că au ajutat la dezvoltarea mea. Atât am putut să fac și eu pentru ei, a recunoscut Emma

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622