Solskjaer, răspuns ironic pentru fanii lui Manchester United care îl contestă: „Îmi plac criticile. Cu o rândunică nu se face vară”

Olteanu Ștefan 02.11.2021, 14:05

Întebat despre criticile care i-au fost aduse în ultimele săptămâni, Ole Gunnar Solskjaer (48 de ani) a oferit un răspuns ironic pentru fanii lui Manchester United care îl contestă. Antrenorul norvegian spune că nu este deranjat de critici. Ba din contră, îi face plăcere să le audă. Mai mult, în cadrul ultimei conferințe de presă, Solskjaer a lăsat de înțeles că nu are de gând să plece de pe Old Trafford prea curând.

Ole Gunnar Solskjaer, încântat de criticile pe care le primește. Răspuns ironic pentru fanii lui Manchester United care îl contestă

Solskjaer se pregătește pentru returul cu Atalanta din Champions League, iar la conferința de presă dinaintea partidei a oferit un răspuns ironic pentru fanii lui Manchester United care îl contestă.
Tehnicianul a fost aspru criticat în ultimele săptămâni. Conducerea clubului, fanii „diavolilor”, dar și presa din Anglia l-au criticat pe Solskjaer pentru rezultatele slabe.
Mai mult, presa internațională a scris la un moment dat că Manchester United chiar l-a contactat pe italianul Antonio Conte pentru a-l aduce în locul lui Solskjaer.
Cu toate acestea, tehnicianul norvegian are contractul „blindat” la Manchester United și nu pare încântat să plece de pe Old Trafford.
Mai mult, Solskjaer le-a răspuns într-un mod ironic și tuturor celor care l-au contestat în ultimele săptămâni:

Critica te poate face să de îndoiești de tine însuți, sau te poate face să evoluezi. Mie mereu mi-au plăcut criticile. Sa vină în continuare, pentru mine e bine!
Jurnaliști, cunoscători, experți, cu toții avem locuri de muncă diferite și este treaba lor să își dea cu părerea. Nu sunt aici să mă lupt cu ei. Nu am nevoie să discut cu nimeni.

Pentru mine contează doar următorul meci. Am lucrat pentru a obține consistență și știm că atunci când vom obține acea consistență pe care ne-o dorim, vom obține rezultate și performanțe.

Cu o rândunică nu se face vară. Este important să continuăm să ne concentrăm pe ceea ce avem de făcut și să îmbunătățim ceea ce nu am făcut”, a spus Solskjaer, înaintea partidei cu Atalanta, potrivit The Sun.

A prins curaj după victoria cu Tottenham din Premier League

Solskjaer a prins curaj după victoria cu Tottenham din runda precedentă a Premier League, scor 3-0 în deplasare, dar scaunul său e în continuare în pericol.
Manchester United e pe 5 în campionat, cu 17 puncte după 10 etape. În schimb, în Champions League conduce Grupa F, cu 6 puncte după 3 runde.

Însă cu un eșec în această seară, Manchester United ar putea să cadă pe locul 3 în grupă. Rămâne de văzut cum se va descurca Ole Gunanr Solskjaer. Cert este că îl așteaptă câteva partide extrem de dificile. După duelul cu Atalanta, United va primi vizita rivalei Manchester City în campionat. Apoi urmează o deplasare la Watford în campionat, o deplasare în Champions League la Villareal și duelurile cu Chelsea și Arsenal din Premier League.

Solskjaer poate sta liniștit dintr-un punct de vedere. Antonio Conte nu îi mai poate lua locul, deoarece a bătut deja palma cu Tottenham. Italianul a pregătit o campanie de achiziții spectaculoasă la clubul londonez.

Urmăriți Playsport.ro și pe

CLASAMENT PLAY-OFF SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1FCSB1052312:1149
2CFR 1907 Cluj1061319:1446
3Universitatea Craiova1061318:1444
4Farul Constanta1042419:2036
5Sepsi OSK Sfantu Gheorghe1033417:1734
6Rapid1011813:2232
CLASAMENT PLAY-OUT SUPERLIGA
# Echipa M V E Î Gol. Pct.
1Uta Arad952215:1137
2Oţelul961211:736
3AFC Hermannstadt942313:734
4Universitatea Cluj933312:1033
5Petrolul Ploiesti93248:1429
6Politehnica Iasi93157:827
7Dinamo Bucuresti924310:1225
8FC Botosani942311:1125
9FC Voluntari924311:1024
10U Craiova 194891358:1622