Dinu Todoran, dezlănțuit la conferința de presă: i-a răspuns lui Gigi Becali, a vorbit despre situația lui Andrei Vlad și a glumit cu transferul lui Messi

Ștefănescu Dragoș / 06.08.2021, 15:35

FCSB are un debut modest în noul sezon al Ligii 1. Cu două egaluri și o victorie, echipa lui Gigi Becali este departe de pretențiile declarate înaintea începerii campionatului. Însă pentru FCSB a fost o adevărată umilință eliminarea prematură din preliminariile Conference League. Pentru roș-albaștri urmează partida cu Gaz Metan Mediaș iar Dinu Todoran s-a dezlănțuit la conferința de presă de dinaintea meciului.

FCSB eliminată rușinos din cupele europene

În primul meci, disputat pe Arena Națională din București, FCSB a câștigat înfruntarea cu Șahtior Karagandy cu scorul de 1-0. Nimic nu prevestea însă dezastrul din returul de la Erevan.

Meciul retur a început bine pentru echipa gazdă. Șahtior Karagandy a pornit hotărât meciul și a deschis scorul în minutul 11. Golul kazahilor a survenit în urma unei gafe a portarului Andrei Vlad. Totuși FCSB a revenit în meci și a reușit să restabilească egalitatea în minutul 76, prin Florinel Coman. Aidos Tattybayev a marcat în minutul 91 și a trimis meciul în prelungiri. După ce în reprizele de prelungiri nu s-a marcat niciun gol, partida s-a decis la penalty-uri. Olimpiu Moruțan a ratat o lovitură de departajare, kazahii au fructificat toate penalty-urile și astfel au câștigat meciul cu scorul de 5-3.  FCSB s-a văzut eliminată prematur din Conference League, de un adversar modest.

La FCSB nu se mai acceptă pași greșiți

După eliminarea rușinoasă din Conference League, FCSB a obținut un nou rezultat dezamăgitor cu UTA Arad. Echipa antrenată de Dinu Todoran a reușit să smulgă în extremis un rezultat de egalitate, 1-1.

Cum rezultatele sunt modeste, iar poziția în clasament nu este deloc confortabilă pentru FCSB, Dinu Todoran a făcut câteva declarații tranșante. În conferința de presă de dinaintea meciului cu Gaz Metan Mediaș, Todoran a lăsat să se înțeleagă că nu mai acceptă pași greșiți de la echipa sa.

Duminică avem un meci pe care trebuie să îl câștigăm. Nu va fi ușor, trebuie să fim mai agresivi și mai responsabili în posesie, să nu pierdem mingea cu ușurință.

Am puține emoții, e primul meci în fața propriilor suporteri după eșecul din Conference League și semieșecul din campionat, la Arad, unde am egalat pe final. Suntem obligați să câștigăm cu Mediaș, pentru ca diferența dintre noi și CFR Cluj să nu crească.

Obiectivele noastre rămân campionatul și Cupa României. De la meci la meci o să arătăm mult mai bine, avem ciclu săptămânal de pregătire și băieții vor să demonstreze că cele două rezultate au fost un accident.

Vor fi schimbări, avem un lot valoros și oricine intră trebuie să demonstreze că face față”, a spus Todoran.

Dinu Todoran este antrenor cu puteri depline la FCSB

Întrebat despre situația portarului Andrei Vlad, Todoran a răspuns calm că fotbalistul este în lotul echipei.

„Vlad e un jucător important, un portar de mare perspectivă. Este în lot, se antrenează cu toată echipa. Mâine vom face lotul”, a spus Todoran.

Referitor la faptul că la FCSB schimbările dar și tactica echipei sunt făcute de Gigi Becali, Dinu Todoran a dorit să aducă câteva clarificări.

Eu sunt antrenorul echipei, nu cum s-a vehiculat că face domnul Gigi Becali echipa, antrenamentele. Eu trebuie să aduc echipa la un nivel de care domnul Gigi Becali să fie mulțumit la ora jocului. Se spun multe lucruri neadevărate, dar pe mine nu mă afectează. E opinia lor”, a adăugat antrenorul FCSB-ului.

Dinu Todoran a făcut și o glumă pe seama unor posibile transferuri la FCSB. Cum Messi este liber de contract, iar Todoran îl așteaptă la echipă.

E posibil să mai apară jucători de valoare. E Messi liber (râde). Jucătorii de valoare sunt bineveniți la noi”, a glumit Todoran.