Dinu Todoran, fără vlagă după UTA Arad – FCSB 1-1: „M-ați obosit cu aceleași întrebări! Altceva!”. Cum a răspuns când a fost întrebat de demisie

Gabriel-Alexandru Ioniță / 02.08.2021, 00:17

FCSB nu se regăsește după eliminarea rușinoasă din Conference League în fața kazahilor de la Shakhter Karagandy. Echipa antrenată de Dinu Todoran a reușit să facă doar un egal la Arad, în fața celor de la UTA, în etapa a treia a Ligii 1, scor 1-1.

Olandezul Desley Ubbink a deschis scorul pentru arădeni în minutul 20 după o pasă a lui Dangubic. Când totul părea decis pentru FCSB, a ieșit la rampă tânărul Ianis Stoica. El a marcat în minutul 90 cu un șut frumos din marginea careului și a salvat un punct pentru vicecampioana României. În urma acestui rezultat, echipa lui Gigi Becali ajunge pe locul 4 în Liga 1. Roș-albaștrii au cinci puncte după trei etape, iar runda următoare vor juca pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș.

Dinu Todoran a fost din nou întrebat de schimbările făcute în prima repriză

La finalul meciului, Dinu Todoran a spus că rezultatul este unul echitabil și și-a lăudat jucătorii pentru efortul depus. Antrenorul FCSB-ului a fost din nou întrebat de schimbările făcute în prima repriză. El a răspuns din nou că lucrurile acestea sunt cunoscute de toată lumea la echipa roș-albastră, în sensul în care Gigi Becali este cel care se ocupă cu aceste aspecte. Iar întrebarea nu își are rostul. Todoran nu a răspuns la întrebarea legată de demisie și a spus că nu știe nimic despre plecarea lui Olimpiu Moruțan de la echipă.

Este un rezultat echitabil. A fost un spectacol frumos. Noi venim după o seară lungă, de 120 de minute. Dar jucătorii au avut dorință, au vrut să câștigăm. Au depus un efort mare.
M-ați obosit cu aceleași întrebări (n.r. – referitor la cele 3 schimbări din minutul 34). Nu e nicio umilință pentru jucători, am mai zis. Orice jucător trebuie să fie pregătit. Joacă o repriză, joacă tot meciul… Era rezultatul 0-1, erau și ei supărați, dar am niște jucători de caracter.

Am mai zis, din prima zi mi s-a cerut demisia… Altceva! (n.r. – altă întrebare). Am început cu un rezultat de egalitate la Botoșani, unde am dominat tot meciul. Am avut Conference League, unde a fost un rezultat foarte rușinos. Îmi pare rău de suporteri, au tot dreptul să ne conteste. Azi am depus un efort foarte mare, deși venim după un meci cu prelungiri și penalty-uri. Vedem cum ne vom prezenta la următoarele meciuri.
Domnul Gigi Becali știe dacă se transferă Moruțan. Eu dacă îl am la echipă profit de calitatea lui”, a declarat Dinu Todoran la finalul meciului.

Ianis Stoica, eroul FCSB-ului la Arad

După meci, tânărul de numai 18 ani Ianis Stoica a spus că era pregătit să intre pe teren și că este bucuros că a marcat, chiar dacă nu este mulțumit de rezultat.

Mă simt bine, dar totuși nu sunt fericit pentru că nu am câștigat. Mi-am așteptat șansa. M-am pregătit la antrenamente, știam că voi intra și sper că odată cu acest gol să primesc cât mai multe minute.
Este o dezamăgire eliminarea din Conference League, dar suntem profesioniști și trebuie să ne luptăm pentru Cupă și campionat. Eu cred că odată cu trecerea jocurilor ne vom descătușa și nu va mai fi această reținere”, a declarat și marcatorul golului FCSB-ului.

Și Cătălin Straton consideră că egalul este rezultatul corect

Cătălin Straton a fost titularizat la Arad după ce Andrei Vlad a intrat în dizgrația lui Becali după gafa din meciul retur cu Karagandy. Portarul de 31 de ani a spus de asemenea că este un rezultat echitabil și a vorbit despre dezamăgirea resimțită în cadrul lotului după dezastrul din Kazahstan.

În situația de față, când mai erau câteva minute, pot să spun că e echitabil să plecăm cu un egal de aici, deși am venit cu gândul la 3 puncte. Au făcut o partidă bună, cred că pe alocuri meritam și noi victoria, dar și ei. E echitabil.
A fost supărare, nervozitate după eliminarea din Conference League. La Steaua nu îți poți permite să pierzi eliminarea cu o asemenea echipă. Suntem dezamăgiți și probabil o să ne urmărească această înfrângere.

Eu nu am vorbit niciodată cu Gigi Becali (n.r. – referitor la când a fost anunțat că va fi titular). O singură dată, când am venit la echipă. Nu știu de unde apar asemenea zvonuri. Azi, la ședința tehnică, am aflat că o să joc. Sunt alături de Andrei Vlad, întotdeauna voi fi alături de toți. Încerc să îi ajut cu ce pot. Dar cred că Vlad a ajuns la maturitatea necesară să nu mai aibă nevoie de cineva. Poate doar de un prieten cu care să bea o cafea atunci când e supărat.
Mi-a fost dor de fani, țin să felicit acest public minunat arădean și sper că pe viitor să existe cât mai multe astfel de stadioane și suporteri așa de minunați”, a spus Straton după meci.

Laszlo Balint, dezamăgit de rezultat

De cealaltă parte, arădenii sunt de părere că ar fi meritat să câștige prin prisma faptului că au fost egalați în minutul 90. Antrenorul Laszlo Balint s-a arătat dezamăgit că echipa sa a ratat victoria, dar și-a felicitat jucătorii pentru meciul foarte bun pe care l-au făcut, mai ales din punct de vedere defensiv.

E un pic dezamăgitor. Am scăpat printre degete 3 puncte, dar vreau să felicit fotbaliștii pentru acest joc. Am practicat un joc defensiv destul de eficient. Asta e situația, trebuie să vedem partea pozitivă. Totuși este un punct câștigat. Am mai avut câteva ocazii în care ne puteam desprinde, dar și ei au avut câteva ocazii importante.
Rămânem concentrați pe ceea ce am făcut bine și pe ceea ce trebuie să îmbunătățim. Mai e mult de lucru. Vrem să creștem de la meci la meci și să rămânem sus în clasament.

Eu cred că toți cei care suntem implicați în fenomen ne dorim să trăim astfel de meciuri, dar și pentru telespectatori a fost un spectacol. Vreau să mulțumesc publicului! A fost senzațional azi. Știam ce public avem, ce oameni iubesc UTA și vreau să le mulțumesc din suflet pentru că ne-au încurajat din primul și până în ultimul minut”, a declarat și Balint la finalul meciului de la Arad.