Ea este ”bestia neagră” pentru Simona Halep! Totul despre adversara din sferturi de la Stuttgart

Giosanu Catinca / 23.04.2021, 10:48

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Stuttgart. Ocupanta locului trei în clasamentul mondial se va confrunta cu o jucătoare pe care a mai întâlnit-o anterior. Cele două vor lupta pentru un loc în semifinalele turneului de la Stuttgart. Meciul va avea loc vineri, în jurul orei 19:30.

Ea este ”bestia neagră” pentru Simona Halep!

Adversara Simonei Halep din sferturile de la Stuttgart este una dintre puținele sportive care o conduc pe româncă în meciurile directe. Concret, este vorba despre Ekaterina Alexandrova. Acesta va fi al patrulea meci direct dintre Halep și Alexandrova. Jucătoarea de tenis din Rusia a învins-o de două ori pe iubita lui Toni Iuruc în carieră și a pierdut o singură dată contra ei.

Simona Halep a debutat perfect pe zgura de la Stuttgart. Ea a învins-o categoric, joi, 22 aprilie, pe Marketa Vondrousova, scor 6-1, 6-4.

A fost un joc excelent și am simțit că am jucat aproape cel mai bun tenis al meu. A fost un meci extraordinar! Am avut emoții înainte de meci pentru că am pierdut contra ei două ori și pentru că scurtele ei sunt foarte greu de jucat. Dar am știut la ce să mă aștept, ce să fac și am fost mai agresivă decât la precedentele meciuri”, a afirmat Halep. Simona a mai spus că serviciul a ajutat-o foarte mult. ”Secretul? Nu am antrenat serviciul foarte mult pentru că am fost accidentată la umăr. Poate trebuie s-o iau mai ușor și să servesc doar în timpul meciului”, a declarat sportiva din Constanța, potrivit DigiSport.

Pentru calificarea în sferturi, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 12.500 euro şi 100 de puncte WTA.

Alexandrova i-a administrat lui Halep o înfrângere usturătoare la începutul sezonului, scor 6-2, 6-1 în sferturile Gippsland Trophy

Totul despre adversara din sferturi de la Stuttgart

Ekaterina Alexandrova are 26 de ani și este a doua jucătoare a Rusiei din ierarhia mondială, după Veronika Kudermetova. Jucătoarea din Rusia a câștigat un singur titlu WTA în carieră. Victoria a avut loc anul trecut, la Shenzhen. La 17 februarie 2020, ea a atins clasamentul pe cel mai bun clasament la locul 25. Ea a mai jucat și o finală (Linz-2018). Alexandrova a strâns 2,57 de milioane de dolari din tenis.

În ceea ce privește turneul de la Stuttgart, Ekaterina Alexandrova a produs surpriza în turul 2. Rusoaica a trecut de elvețianca Belinda Bencic (24 de ani, 12 WTA), a opta favorită a turneului, scor 6-1, 7-5.