Goool, Alexandru Cicâldău! Românul reușește să marcheze pentru Galatasaray după o perioadă lungă de timp

Bădulescu Silvian / 23.01.2022, 19:10

Galatasaray joacă în etapa a 23-a a Superligii Turciei contra liderului Trabzonspor. Alexandru Cicâldău a marcat pentru gruparea „CimBomBom”, pe când Olimpiu Moruțan este doar rezervă. Fostul mijlocaș al Universității Craiova a deschis scorul în minutul 31, din lovitură de la 11 metri.

Primul gol de la partida cu Olympique Marseille

Alexandru Cicâldău a devenit om de bază la Galatasaray încă de la transferul de la Universitatea Craiova. Jucătorul trecut și pe la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” pare să fie un pilon important în angrenajul echipei, indiferent că antrenorul a fost Fatih Terim sau Dominic Torrent, cel care l-a înlocuit pe „Împărat”.

Din nefericire, însă, pentru Cicâldău și pentru suporterii grupării din cartierul Galata, echipa nu o duce foarte bine. Deși este cel mai titrat club al Turciei și singurul care are trofee europene în palmares, Galatasaray se zbate în a doua jumătate a clasamentului.

Deși nu se pune problema retrogradării, ca o analiză a sezonului dezastruos, Galatasaray este mai aproape de retrogradare (6 puncte) decât de liderul Trabzonspor (21 de puncte). În acest context, singurul obiectiv realizabil pentru „CimBomBom” este încercarea de a prinde un loc european la finalul stagiunii. Cel mai accesibil este locul 4, față de care aceștia au 7 puncte handicap.

Alexandru Cicâldău a deschis scorul în minutul 31, după o lovitură de la 11 metri transformată cu succes. Este primul gol al acestuia de la meciul cu Olympique Marseille, jucat pe 25 noiembrie, în grupele Europa League.

Galatasaray are trei înfrângeri consecutive

Formația românilor Moruțan și Cicâldău se află doar pe locul 12. Aceștia au suferit trei înfrângeri consecutive în ultimele trei partide. În meciul din etapa trecută, a 22-a, Galatasaray a pierdut cu Kasimpasa, acasă, scor 1-3, după ce Dervisoglu deschisese scorul din pasa lui Olimpiu Moruțan.

Totuși, Galatasaray nu s-a putut bucura de prima victorie după trei etape. Donk a egalat în minutul 45+3. Adevărata lovitură pentru gazde a venit în repriza a doua. Bozok i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 60. Imediat, Olimpiu Moruțan a fost schimbat de antrenorul Domenec Torrent. În prelungiri, oaspeții au marcat și golul 3, prin Kevin Varga.

Alex Cicâldău a rezistat pe teren până la finalul partidei. Fostul mijlocaș al Universității Craiova nu și-a putut ajuta echipa cu nimic.

De asemenea, Victor Becali a negat zvonurile că Olimpiu Moruțan ar fi pe lista neagră la Galatasaray. Agentul de jucători spune că fostul mijlocaș al FCSB își va duce la bun sfârșit contractul cu turcii. Presa de la Istanbul a insistat că Moruțan ar fi dorit de Marius Șumudică, la Yeni Malatyaspor.

Moruțan a ajuns la patru pase decisive pentru Galatasaray, în 32 de meciuri.
5 milioane de euro este cota de piață a lui Olimpiu Moruțan, potrivit Transfermarkt.